Komunikat dla mediów: zamknięte stoki narciarskie w okresie 28 grudnia – 17 stycznia

Członkowie stowarzyszenia Polskie Stacje Narciarskie i Turystyczne odnosząc  się do rozporządzenia: https://dziennikustaw.gov.pl/D2020000231601.pdf , jako odpowiedzialni przedsiębiorcy, oświadczają co następuje:

1. Jak  komunikowaliśmy wcześniej, następstwem informacji z dnia 2020-11-23 o otwarciu branży narciarskiej, była decyzja gestorów ośrodków o przygotowaniu stoków do przyjęcia narciarzy, a tym samym dokonania gigantycznych wydatków związanych z rozruchem stacji narciarskich. 

2. Rozumiemy doskonale, że priorytetem jest wygaszenie pandemii, natomiast nie możemy zrozumieć zamykania stoków, gdyż:

– brak ognisk zakażeń na stacjach,

– aspekt prozdrowotny rekreacji na świeżym powietrzu,

– brak konsekwencji w założeniach z 23-11-2020, opisanych w etapie odpowiedzialności i etapie stabilizacji.

3. Mamy nadzieję na ponowne otwarcie stoków po 17 stycznia 2021 i stąd też branża mówi jednym głosem, że będzie nadal przygotowywać i konserwować trasy na ponowne przyjęcie gości, czyli armatki i ratraki działają pełną parą!

Mamy nadzieję spotkać się z Wami na naszych bezpiecznych i przyjaznych stacjach, bez Was – narciarzy, jesteśmy martwym punktem na mapie.

4. W dniu 28 grudnia 2020 o godz. 12.00 – branża przygotowuje się do happeningu na pustych trasach narciarskich, które o tej porze roku zwyczajowo tętniły życiem. Chcemy w ten sposób pokazać Wam narciarzom, kto stoi za przygotowaniem tras i Waszym dobrym pobytem na stokach. Ta cisza na pustych stokach tym bardziej będzie rezonować, bo przecież my i nasi goście dajemy potężny wkład do budżetu państwa i samorządów. To my tworzymy turystykę zimową czyli polską zimę. Chcemy też pokazać, że jesteśmy przygotowani do bezpiecznej rekreacji na polskich stokach.

—————————————————————————–

UWAGA  – happening odwołany

Po analizie prawniczej, jak również pojawiających się w ostatnich dniach niejednoznacznych, a czasem sprzecznych opinii i interpretacji dotyczących zgromadzeń spontanicznych i planowanych – jesteśmy zmuszeni do odwołania eventu – działając dla dobra branży. Temat wymaga bardziej usystematyzowanej i dogłębnej analizy prawnej. Tym bardziej, że nasze działania muszą być bardzo dobrze zaplanowane i wyważone w kontekście odpowiedzialności branży i prób otwarcia ośrodków po 17 stycznia.

—————————————————————————–

Polskie ośrodki narciarsko-rekreacyjne mogą właśnie dać to, co tak wyczekiwane – wytchnienie pozwalające na bezpieczną rekreację dla Polaków. Nadal, nasza branża ma nadzieję, że właśnie dzięki rekreacji zimowej – damy umęczonemu społeczeństwu trochę radości i nabrania potrzebnej dla odporności kondycji fizycznej. Nasza rodzina branżowa nadal działa!

23.12.2020