Galicowa Grapa – powstanie nowej stacji narciarskiej coraz bardziej realne.

Tradycje narciarskie na Podhalu sięgają również do Gminy Poronin. Budowa stacji narciarskiej na Galicowej Grapie już od wielu lat jest tematem przyciągającym uwagę. W dniu 4 grudnia na zaproszenie Wójta Gminy Poronin, Zarządu Polskich Kolei Linowych (PKL) oraz przedstawicieli spółki 4SKI odbyło się spotkanie z właścicielami nieruchomości związane z budową stacji narciarskiej na Galicowej Grapie w Poroninie.

PKL rozważa wiele możliwości inwestycyjnych wpisujących się w strategię rozwoju Grupy. Jedną z nich jest powstanie stacji narciarskiej oraz całorocznego ośrodka turystycznego na Galicowej Grapie. Jesteśmy w trakcie aktualizowania umów z właścicielami, po tym etapie  będziemy mogli potwierdzić dalsze działania inwestycyjne. Dziękujemy wszystkim właścicielom nieruchomości, którzy wzięli udział w spotkaniu – mówi Daniel Pitrus, prezes zarządu PKL.

Podczas spotkania została przestawiona propozycja możliwości przeprowadzenia inwestycji uwzględniających charakter działalności PKL, a także realizacja dotychczasowego planu budowy stacji narciarskiej na Galicowej Grapie.

Powstanie stacji narciarskiej na Galicowej Grapie dla Gminy Poronin ma olbrzymie znaczenie, ze względu na rozwoju oferty turystycznej. Gmina wspiera ten projekt, czego najlepszym potwierdzeniem jest wyrażenie chęci bycia symbolicznym współudziałowcem spółki realizującej tę inwestycję. Bardzo wierzymy w ten projekt, który dla Gminy Poronin jest szansą, by stać się interesującym miejscem zimą dla narciarzy – mówi Anita Żegleń, Wójt Gminy Poronin.

Plan inwestycji zakłada powstanie stacji narciarskiej na północno-zachodnim zboczu Galicowej Grapy w Gminie Poronin. Stacja narciarska ma powstać z myślą o średniozaawansowanych narciarzach i rodzinach z dziećmi. Ośrodek mógłby stać się miejscem całorocznej turystyki, a dodatkowo dobra i widokowa lokalizacja – tuż przy głównej drodze dojazdowej do Poronina i Zakopanego – daje możliwości, by w przyszłość rozbudować inwestycję.

Dotychczasowym operatorem inwestycji była spółka 4SKI, która pozyskała zgody właścicieli terenu i pozwolenie na budowę. Przez wiele lat zabiegaliśmy o źródła finansowania tej inwestycji. Efektem dotychczasowych działań jest spotkanie z właścicielami i pozyskanym inwestorem zainteresowanym realizacją projektu, którym są PKL – mówi Andrzej Bielawa ze spółki 4SKI.

PKL są operatorem turystycznym działającym od ponad 85 lat w kluczowych lokalizacjach w Polsce, znanym m.in. z prowadzenia ośrodków narciarskich i turystycznych na Kasprowym Wierchu, Palenicy w Szczawnicy, Jaworzynie Krynickiej, Mosornym Groniu w Zawoi, Górze Żar, Gubałówce oraz w Solinie.