XIII KONFERENCJA PSNiT – WISŁA 2022

Termin:  21-23 września 2022 r.

Miejsce: Hotel STOK  ul. Jawornik 52A43-460 Wisła

Tytuł Konferencji:

BRANŻA NARCIARSKA W NIEDALEKIEJ PRZYSZŁOŚCI. PISANA NA NOWO RZECZYWISTOŚĆ – DIGITALIZACJA I ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ

Strona Konferencji:  https://psnit2022.syskonf.pl/

 

Zbliża się kolejny sezon narciarski w Polsce, który bezsprzecznie będzie należał do nowego rozdania. Nikogo nie trzeba przekonywać, że znajdujemy się w nowej rzeczywistości – zarówno geopolitycznej jak również ekonomicznej. Jednak świat idzie dalej – a my jako branża – po prostu działamy. Mamy na uwadze, jak obecna sytuacja zmieni branżę i na co szczególnie zwrócić uwagę przed zimą oraz co nas czeka w niedalekiej przyszłości.

Poprzednia zima, jak i obecny sezon letni pokazują, iż ludzie są spragnieni wyjazdów, odpoczynku. Przy powszechnie dyskutowanych przez socjologów i psychologów tematach dużego stresu spowodowanego pandemią jak i wojną w Ukrainie – odpoczynek i relaks są bardzo istotne. Nasza branża dostarcza właśnie produkty i usługi związane z rekreacją, wypoczynkiem i kontaktem z przyrodą.  Na pewno, mimo sytuacji w jakiej znajduje się świat, odpoczynek będzie coraz istotniejszą składową naszego życia – i na to muszą być przygotowane ośrodki narciarskie.

Zmienia się też klient, czego nie możemy pominąć – to przecież jeden z najważniejszych jeśli nie najważniejszy składnik naszego istnienia. Musimy być przygotowani na coraz to lepiej skonstruowane produkty internetowe , które są łatwo dostępne turystom. Klient nie chce spędzać dużo czasu na rezerwacje i skomplikowane systemy zakupowe. Wszystko ma być szybko i przystępnie. Jednocześnie chce wiedzieć, czego może spodziewać się po usłudze, dobrać do swoich potrzeb, umiejętności narciarskich, zainteresowań i tego, co chce robić podczas wypadu zimowego.

Jednym słowem, gwarancja dobrego serwisu, jak i znalezienie niszowych produktów/usług czy to w dziedzinie narciarskiej, kulinarnej czy każdej innej, o którym pomyśli. Stąd też będziemy chcieli pokazać rozwiązania w dziedzinie systemów on-linowych, które ułatwiają klientom znalezienie/rezerwację usług już dostępnych i działających w Polsce, jak i tych, którymi posługuje się Europa czy USA. Postaramy się również pokazać przykładowy sposób promocji miejscowości górskiej / regionu, który jest skupiony na specyficznym kliencie. Być może to będzie dobra inspiracja dla ośrodków w Polsce i przypomnienie, że narciarz nie jedzie do jednego ośrodka ale lubi zwiedzać okolice, czyli chce wiedzieć czego może spodziewać się wokół. Klient patrzy na region jako całość. Konsekwencją jest chociażby coraz większa popularność wspólnych skipasów.

Tendencja na konferencjach branży narciarskiej z wiosny tego roku – zarówno w Europie, jak i Stanach Zjednoczonych – wskazuje na kolejny wątek, który się powtarza – zrównoważony rozwój ośrodków jako niedaleka przyszłość naszej branży. Narciarze coraz częściej dostrzegają i wymagają ekologicznych, zrównoważonych rozwiązań na stacji. To już nie tylko segregacja śmieci, eliminowanie plastikowych opakowań w gastronomii czy ładowarki elektryczne na parkingach. Coraz więcej jest pytań, jakie rozwiązania wprowadzają na swoich ośrodkach w zakresie oszczędzania prądu i wody ?  W dobie zawrotnych cen energii elektrycznej i coraz większych niedoborów wodnych – te właśnie tematy – nie tylko muszą być czysto pro konsumenckimi rozwiązaniami ale również (a może przede wszystkim!) wprowadzą znaczne oszczędności i samowystarczalność stacji. Już w obrębie Europy mamy stacje, które niemal w 100% są samowystarczalne jeśli chodzi o zużycie prądu jak i ponowne użycie wody i wiele innych. Oczywiście, takie działania muszą być nie tylko zrównoważone środowiskowo, ale również zrównoważone ekonomicznie. Mamy nadzieję, że będziemy mogli przedstawić przykład działań ośrodków z Kolorado, które są podobne wielkościowo do naszych rodzimych ośrodków. Z pewnością, ten temat nie możemy przespać, bo czy nam się to podoba czy nie, takie działania będziemy musieli wprowadzić w niedalekiej przyszłości.

Na pewno musi być również czas na rzeczową, rozważną rozmowę o bieżących tematach. To sugestia członków PSNiT, z którą nie sposób się nie zgodzić. Jednym z tematów wracających jak bumerang  jest – prawo śniegu/szlaku. Ośrodki w Polsce coraz częściej zgłaszają problemy z dzierżawą gruntów, co niesie niepewność o kształcie ośrodka po jej wygaśnięciu. Na pewno, jeszcze przed konferencją będziemy się starali dokładnie ustalić, jaka jest skala problemu wśród naszych ośrodków. Kolejny powracający wątek to podatek od nieruchomości. Tutaj będziemy starali się, żeby kancelaria DELOITTE przybliżyła nam zagadnienie – jakie są ewentualne drogi rozwiązań dla ośrodków. Na pewno do kolejnego palącego wręcz tematu można zaliczyć nieprzewidywalność cen prądu, który jest głównym komponentów zimowych kosztów ośrodków. Czekamy na dialog z Państwem, być może są jeszcze inne dziedziny, które powinniśmy dołączyć do wspólnych analiz.

Pytań jest wiele, mamy więc nadzieję ponownie spotkać się w licznym gronie – tylko wspólnie uda nam się wyznaczyć kierunki, którymi mamy podążać.

Do zobaczenia 21 września w Wiśle!

                                                                                    Zarząd Polskich Stacji Narciarskich i Turystycznych