Oświadczenie członków Polskich Stacji Narciarskich i Turystycznych na Ogólnopolskiej Konferencji branży narciarskiej w Wiśle 21-23.09.2022, w sprawie nadchodzącego sezonu zimowego 2022/2023:
- Zapewniamy, że ośrodki narciarskie w Polsce przygotowują się do otwarcia w sezonie zimowym. Informujemy, że będziemy działać jak zawsze i przynosić relaks i wytchnienie, szczególnie w tych ciężkich czasach. Tym samym zachęcamy do rezerwacji zimowych.
- Karnety będą miały nieco podniesione ceny, ale ich podwyżka nie sięgnie kilkuset % jak w przypadku energii elektrycznej.
- Zdajemy sobie sprawę, że marża branży będzie niska. Nie chcemy jednak przerzucać nieprzewidywalnych, ekstraordynaryjnych kosztów na naszych klientów, to ryzyko bierzemy na siebie. W konsekwencji, w kolejnych latach należy spodziewać się obniżenia nakładów na inwestycje i modernizacje ośrodków narciarskich.
- Chcemy zapewnić ciągłość pracy wyciągów. Stąd też część z naszych członków już wyposażyła się w agregaty prądotwórcze, bądź będzie to robić przed zimą, tak by nawet w wypadku przerwy w dostawie prądu ośrodki mogły nieprzerwanie działać. Zwracamy uwagę, iż to ważny aspekt dotyczący bezpieczeństwa pasażerów.
- Dostrzegamy, że rosną również dodatkowe koszty jak minimalna płaca krajowa oraz paliwo, które jest wykorzystywane między innymi do przygotowania stoków czy odśnieżania parkingów. Te podwyżki mają również znaczny udział w kosztach działatności naszej branży.
- W wypadku Polski, zużycie energii przez ośrodki narciarskie jest jeszcze mniejszy niż np. w Austrii, gdzie WKO w oficjalnych statystykach podaje, że tamtejsze ośrodki pochłaniają zaledwie 1,3 % całego zapotrzebowania na energię państwa. Szczególnie w tym kontekście widać jak ważnym jest utrzymanie tej zimy ośrodków otwartych dla turystów, co będzie stanowiło istotny aspekt wypoczynku społeczeństwa. W tym świetle Polska Zima to swoisty wentyl zdrowia psychicznego dla wyczerpanych stresem, w związki z pandemią i wojną, społeczeństwa polskiego.
Kiedy się tak wiele mówi o możliwych ograniczeniach w dostawach prądu w nadchodzących miesiącach, jeszcze raz chcemy zaznaczyć, że w polskim bilansie energetycznym zużycie energii przez ośrodki narciarskie i turystyczne nie stanowi znacząco zauważalnego %, natomiast wartość dodana jaką generujemy dla społeczeństwa dzięki naszej pracy jest nie do przecenienia. Branża narciarska kieruje się logiką i zdrowym rozsądkiem stąd, ze względu na powyższe argumenty, nie przyjmujemy do wiadomości ani nie możemy się zgodzić na ograniczenie czasu pracy ośrodków narciarskich lub wręcz ich zamykanie.
Polskie Stacje Narciarskie i Turystyczne