III KONFERENCJA PSNiT CZARNA GÓRA 2011

Tytuł Konferencji:

PRZYRODA i TURYSTYKA – Zrównoważony rozwój jako łączenie działalności turystycznej z ochroną przyrody oraz życiem społeczno-gospodarczym regionów w Polsce.

Termin:  20-22 czerwca 2011 r.

Miejsce: Kompleks hotelowo-restauracyjny PUCHACZÓWKA

Sienna 5c, 57-550 Stronie Śląskie

Tym razem spotykaliśmy się w Kotlinie Kłodzkiej w Ośrodku Czarna Góra. Naszą bazą był tam Kompleks Turystyczny Puchaczówka.
O godzinie 15.00, Wiceprezes Dariusz Bojar otworzył część targową, po czym nastąpiły prezentacje wystawców w sali konferencyjnej.

21 czerwca – wtorek, to oficjalne otwarcie konferencji przez Prezesa Zarzadu Tomasza Patureja i Burmistrza Stronia Śląskiego – Zbigniewa Łopusiewicza – organizatora honorowego konferencji.

Tematem, jaki w tym roku uznaliśmy za priorytetowy, to ustawa środowiskowa i jej konsekwencje dla naszej branży.
Udało nam się zebrać trzy strony zainteresowane tematyką: stronę rządową w postaci Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, przedstawicieli środowisk ekologicznych oraz inwestorów (zarówno prywatnych i państwowych) przedsięwzięć narciarskich i turystycznych.

Nasze całodzienna debata była dowodem na to, że ustawa środowiskowa wymaga zmian, i nie jest to wyłącznie opinia branży narciarskiej. Odświeżającym było poznanie opinii środowiska ekologów, którzy nie utożsamiali się ze stanowiskiem swoich bardzo mainstream’owych kolegów promowanych przez media.

Tego dnia poznaliśmy również historię powstania oraz plany rozwoju ośrodka Czarna Góra S.A.

Po tak burzliwym a zarazem produktywnym dniu konferencyjnym, zapuściliśmy się w eksplorowanie piękna Czarnej Góry. Dzięki naszym gospodarzom poznaliśmy przepiękny krajobraz, różnorodność i wciąż pełny potencjału rozwojowego – region Kotliny Kłodzkiej.
W dobrych nastrojach rozpoczęliśmy uroczystą kolację, którą zwieńczył koncert zespołu AVOCADO. W nocy natomiast mieliśmy okazję zobaczyć pokaz akrobacji z płonącymi maczugami.

Ostatni dzień konferencji – środa – to w pierwszej kolejności kontynuacja spraw środowiskowych.
Wysłuchaliśmy zdania eksperta prawniczego – Mecenasa Janusza Długopolskiego, który wprost nazwał ustawę środowiskową jako antypolską i stanowiącą barierę oraz zdecydowany hamulec rozwoju turystyki w Polsce.

Zostawmy otwartym pytanie: czy turystyka jest zagrożeniem dla przyrody?

Podczas konferencji, zawiązaliśmy w ramach PSNiT, grupę roboczą dotyczącą ustawy środowiskowej. O jej działalności będziemy na bieżąco informować członków Stowarzyszenia.

Tego dnia zajmowaliśmy się także tematami bezpieczeństwa na stacjach narciarskich: w ujęciu technicznym tj. bezpieczeństwa UTL jak również przygotowaniu tras narciarskich i analizą wypadków na stokach.

Konferencję zakończyliśmy porą obiadową – snując plany, w który zakątek Polski dojedziemy w następnym roku.