XIV KONFERENCJA PSNiT - KURZA GÓRA 2023

Tytuł Konferencji:

PRZESTRZEŃ DLA ROZWOJU BRANŻY NARCIARSKIEJ. FAKTYCZNE I TECHNOLOGICZNE PRZECIWNOŚCI ROZBUDOWY OŚRODKÓW NARCIARSKICH 

Termin:  09-11 października 2023 r.

Miejsce: Hotel Głęboczek Vine Resort & SPA

Wielki Głęboczek 1, 87-313 Brzozie

Podsumowanie konferencji

W atmosferze niekończących się rozmów, we środę, 11 października – zakończyła się XIV Konferencja naszej branży.

Mimo, iż dla większości uczestników lokalizacja konferencji łączyła się z wielogodzinną podróżą – frekwencja była tak duża, jak podczas niedzielnych wyborów. Dla naszej grupy zarezerwowaliśmy cały hotel Głęboczek na wyłączność, mimo to i tak musieliśmy posiłkować się pobliskim hotelem, aby wszystkich pomieścić. Mieliśmy 120 zarejestrowanych uczestników i jak odnotowała nasza recepcja, w ostatniej chwili zgłosiło się 15 dodatkowych, czyli w sumie było nas 135 osób.

Początkowe dwa wykłady to poglądowe spojrzenie na naszą branżę – zarówno z perspektywy polskiej (prezentacja dr Kingi Krzesiwo) i międzynarodowej. Laurent Vanat – guru w dziedzinie raportów zimowych, pokazał nam jakie pole do rozwoju mają nasze ośrodki w Polsce. Najwidoczniej mamy duży potencjał rozwoju jeśli chodzi o narciarzy z naszej zachodniej granicy – Niemiec. Podczas swojej prezentacji położył również akcent na potrzebę i wagę przekazywania statystyk. Jako organizacja, mamy nadzieję i rzewidujemy, iż od teraz będziemy mieli pełnię współpracy dotyczącą zbierania danych od stowarzyszonych ośrodków.


Z pomocą Mecenas Małgorzaty Kulig-Juźwiak i Janusza Długopolskiego – mieliśmy możliwość zebrania w całość zagadnienia, które w coraz większej skali dotyczy naszej branży – a mianowicie prawa śniegu/szlaku. W sposób chronologiczny została zebrana i przedstawiona długa już historia prac nad tym tematem. Przedstawiono również najbardziej dogodne podejścia do problematyki. Wytyczyliśmy plan prac, tak żeby od rozmów przejść do działania. Ad hoc, na razie nieformalnie, podczas trwania konferencji powstała grupa robocza, która ma pilotować tematykę prawa własności na terenach turystycznych.


Ramy grupy roboczej nakreślimy na kolejnym zarządzie PSNiT, który jest przewidziany nie później niż w listopadzie br. Planujemy również spotkanie ze Stowarzyszeniem Gmin Górskich (SGG) abyśmy mogli wspólnie zająć się nim, tym bardziej, że samorządy mogą okazać się kluczowe w kwestii praktycznych rozwiązać. Bardzo dziękujemy za obecność przedstawicielowi SGG, wójtowi gminy Kościelisko – panu Romanowi Krupie.

Kolejnym tematem jakiemu nasza organizacja będzie się bacznie przyglądała to kwestia zmian definicji budynku, która będzie miała wpływ na podatki jakie płacimyw ośrodkach narciarskich, od urządzeń technicznych. Po przełomie w orzecznictwie dotyczącym podatków od nieruchomości w naszej branży, o której mówił pan Piotr Adamiak z SMW Tax Advisory jest duża szansa na usystematyzowanie spraw podatków od urządzeń technicznych dla branży narciarskiej.

Na zakończenie intensywnego dnia obrad mogliśmy posłuchać prezesa Michała Baranowskiego z Elocity, o elektromobilności – drodze, która niewątpliwie zawita do naszych ośrodków w bardzo krótkim czasie. Tutaj, PSNiT rozpatruje możliwość zakupu ładowarek dla całej grupy ośrodków stowarzyszonych. Tym sposobem będziemy mogli komunikować naszym klientom – narciarzom i snowboardzistą, że inwestujemy w zielone źródła energii i jesteśmy pro aktywni w kwestiach ekologicznych. Nasz klient się zmienia i nie możemy tego ignorować. Na pewno będzie to korzystne wizerunkowo i ekonomicznie. Jesteśmy na etapie sprawdzania z prawnikami jakie kroki musi podjąć PSNiT, aby mógł się ubiegać o dotacje na ten cel. Jak tylko będziemy znali sposób realizacji zakładanego planu, komunikat zostanie rozesłany do naszych ośrodków.

Konferencja to również prezentacja ośrodka – gospodarza, na którego terenie gościmy. Tym razem była to Kurza Góra, z grupy PINGWINA. Mieliśmy okazję zobaczyć jak stacja rozwija się, zarówno narciarsko jak i turystycznie: imponująca wieża widokowa, więcej tras narciarskich, efektownie długa taśma, fabryka śniegu. Kurza Góra i cała grupa PINGWINA została wyróżniona przez firmę Technoalpin i otrzymała za długą współpracę złotą armatkę. Zwiedzanie zakończyliśmy w restauracji, gdzie rozmowy i zabawy w rodzinnej atmosferze nie było końca.

Ostatniego dnia konferencji mieliśmy jeszcze dwie istotne prezentacje. Realne przedstawienie obniżki kosztów prądu prezentował Łukasz Kabut. Na zakończenie MASPEX, firma która od lat wspiera działania PSNiT, przedstawił możliwości współpracy z członkami naszej organizacji.

Po obiedzie, część uczestników zdecydowała się na spływ kajakiem rzeką Drwęcą. Pogoda była cudowna a i przygody niezapomniane. Musieliśmy przenosić kajaki przez powalone wzdłuż rzeki drzewo. Oczywiście udało się, bo w końcu kto da radę jak nie nasza branża!