IV KONFERENCJA PSNiT KIELCE 2012

Tytuł Konferencji:

BEZPIECZEŃSTWO I RATOWNICTWO NA ZORGANIZOWANYCH TERENACH NARCIARSKICH

Termin:  04-06 czerwca 2012 r.

Miejsce: Hotel Uroczysko SPA&BUSINESS****

Cedzyna 44D, 25-900 Kielce

W konferencji uczestniczyło 167 osób, reprezentujących: 52 ośrodki narciarskie z całej Polski, 25 firm dostarczających infrastrukturę techniczną dla stacji narciarskich, 2 szkoły wyższe, 4 przedstawicieli prasy branżowej, przedstawicieli samorządów terytorialnych jak również ratowników TOPR.

Stało się tradycją, że pierwszy dzień konferencji jest w całości poświęcony targom sprzętu.
Mogliśmy oglądać 21 stoisk w hotelu i w jego otoczeniu, gdzie firmy przedstawiały swoją ofertę produktów i usług.
Zainteresowaniem cieszyła się również możliwość prezentacji oferty na sali konferencyjnej, choć mieliśmy długą przerwę w oczekiwaniu na przyjazd wystawców.

Po prezentacjach, uczestnicy Konferencji mieli okazję na integrację podczas wieczornego grilla. Przygrywała nam kapela góralska, sprowadzona z Podhala przez firmę SN Supersnow.

We wtorek 5 czerwca, nastąpiło oficjalne otwarcie konferencji przez Prezesa Zarządu Polskich Stacji Narciarskich i Turystycznych – Tomasza Patureja.
Obrady rozpoczęliśmy od wymiany doświadczeń z naszymi sąsiadami z Czech i Słowacji. Przedstawiciele bliźniaczych organizacji LAVEX i SPLV opowiedzieli nam o swoich doświadczeniach i roli, jaką odgrywają organizacje branżowe w ich krajach.
Dla nas było to postawienie kropki nad „i”, choć już nie od dzisiaj dla branży jest oczywistym, jak ważne jest istnienie Polskich Stacji Narciarskich i Turystycznych.
Owocem naszego spotkania jest również chęć stworzenia wspólnego projektu, który będziemy mogli wkrótce przedstawić.

Podczas konferencji staramy się poruszać bieżące tematy, które najbardziej w danym czasie, zajmują branżę.
Stąd panel: bezpieczeństwo i ratownictwo na zorganizowanych terenach narciarskich – przyciagnął uwagę uczestników.
Okazało się, że jest o czym rozmawiać, a debata z udziałem przedstawicieli MSW, TOPR i zarządzających zorganizowanymi terenami narciarskimi przerodziła się w interesującą dyskusję, dotyczącą nie zawsze jasnych i jednoznacznych szczegółów, znajdujących się w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich oraz rozporządzeniach wykonawczych MSW.
Wiele czasu uczestnicy konferencji poświęcili nowej „służbie” jaka pojawi się w tym roku na polskich stokach, mianowicie – ratownikach narciarskich. Temat ten jest szczególnie ważny dla stacji położonych poza górami.
O odpowiedzialości cywilnej ratowników naciarskich mówił Pan Michał Modrzewski z firmy brokerskiej RBK&Partners.

Kolejnym, silnym akcentem konferencji był panel poświęcony naszemu projektowi BEZPIECZNY STOK.
Pokazaliśmy, jak z niewielkiej akcji, w ciągu zaledwie 3 lat, przerodziła się w ogólnopolską kampanię edukacyjną, promującą bezpieczeństwo na stokach – i sama w sobie stanowi już rozpoznawalną markę.
Przy tej okazji warto wspomnieć prezentację Pani Poseł Jagny Marczułajtis-Walczak, która przedstawiła swój projekt: „Jeżdżę z głową” i zaproponowała nam współpracę.

Mając świadomość, że BEZPIECZNY STOK cieszy się dużą popularnością, poprosiliśmy fachowca z dziedziny reklamy, Pana Wojciecha Majerana (Agencja Reklamowa CzArt), aby przybliżył nam możliwości, jakie mamy na polu pozyskania sponsora dla naszej kampanii.

Tegoroczna konferencja przedstawiła również osiągnięcia PSNiT w sferze promocji ośrodków zrzeszonych.
Pan Cezary Molski (POT) przedstawił portale interntowe, które wspólnie współtworzyliśmy – www.polskazima.pl i www.komunikatnarciarski.pl, jak również pomysły na ich rozwój w niedalekiej przyszłości.
To kolejny dowód na to, że silne konsorcjum znaczy i może więcej niż pojedyncza stacja.

Mówiąc o komunikacie narciarskim, Pan Adam Raszplewicz z TVP pokazał, jak mocne narzędzie reklamy posiadamy w swoim ręku, które należy odpowiednio rozwijać i czerpać z niego profity, jednocześnie dając rzetelne informacje dla narciarzy, naszych klientów.

Zbierając doświadczenia z poprzednich konferencji, wiedzieliśmy, że nasze spotkania to swoistego rodzaju „burza mózgów”, tak potrzebna naszemu środowisku.
Wspólna debata na zakończenie, to doskonały czas na dyskusję osób z branży narciarskiej i wytyczenie drogi tematycznej dla stowarzyszenia na kolejne miesiące pracy.
Już teraz wiemy, że będzie to stały punkt konferencji.

Konferencja PSNiT to nie tylko obrady. Spotykamy się w różnych miejscach Polski, by móc zobaczyć ośrodki turystyczno-narciarskie z danego regionu.
Tak było również tym razem.
We wtorek po południu, pojechaliśmy do Ośrodka Narciarskiego w Niestachowie – jedynej stacji z regionu świętokrzyskiego, która należy do PSNiT.
Następnie zobaczyliśmy nową kolej krzesełkową na Stoku Narciarskim TELEGRAF w Kielcach, produkcji szwajcarskiej firmy Bartholet Maschinenbau AG.
Wieczór podsmowaliśmy uroczystą kolacją w restauracji „Siedem Pokus”, znajdującej się na terenie Centrum Sportowo Rekreacyjnego STADION w Kielcach.