XII KONFERENCJA PSNiT - KATOWICE 2021

Tytuł Konferencji:

OŚRODKI NARCIARSKIE W NOWEJ RZECZYWISTOŚCI.        CZY MOŻEMY ZAPOBIEC ZAMROŻENIU BRANŻY W NADCHODZĄCYM SEZONIE?

Termin:  13-14 września 2021 r.

Miejsce: Międzynarodowe Centrum Kongresowe (MCK Katowice)

Plac Słowika i Antalla 1, 40-163 Katowice

Można uznać, że tegoroczna, 12 edycja Ogólnopolskiej Konferencji Branży Narciarskiej, odbyła się spontanicznie. Po  rozmowach z jej uczestnikami wynika, że spotkanie okazało się być niezbędne.

Musieliśmy zareagować na otaczającą nas rzeczywistość i do niej się dostosować. W 2020, z wiadomych względów, Konferencja nie mogła dojść do skutku. COVID-19 rozpanoszył się na dobre i zawładną naszą codziennością. W tym roku wiedzieliśmy, że organizacja konferencji ośrodków narciarskich jest konieczna z dwóch powodów:

  1. nasze środowisko chciało się spotkać – jesteśmy nastawieni zarówno w naszej pracy i między sobą na personalną interakcję, czuliśmy przesyt wydarzeń online,
  2. jako branża, musieliśmy wspólnie podjąć decyzję, co robimy, żeby nie powtórzył się scenariusz poprzedniej zimy.

Chcielibyśmy na chwilę zatrzymać się i podziękować za frekwencję. Trudno było tym razem przewidzieć, czy będziemy mogli spotkać się w zwyczajowo dużym gronie. Zarejestrowało się i przybyło na konferencję 119 osób, które reprezentowały 54 ośrodki narciarskie, 15 firm infrastruktury narciarskiej i 19 samorządów, instytucji i placówek naukowych. W części targowej zaprezentowało się 15 firm. Jeszcze raz bardzo dziękujemy za obecność!. Bez Was, to wydarzenie nie miałoby sensu bytu. 

Konferencja była niejako kontynuacją wątków poruszanych w naszej konferencji prasowej z marca tego roku. Z jednej strony chcieliśmy wskazać argumenty za innym spojrzeniem na naszą branżę w kontekście COVID-19, jak i to, że branża narciarska nie widzi innej alternatywy jak otwarcie stacji nadchodzącej zimy. 
Stąd też w pierwszym dniu konferencji mogliśmy usłyszeć wskazówki od naszych Fińskich kolegów, co zrobić, aby bez żadnych przerw przejeździć cały sezon zimowy. U nich, nie dosyć, że sezon się odbył, to nie stwierdzono w działających ośrodkach narciarskich źródeł zakażeń i na bieżąco współpracowali ze swoim Ministerstwem Zdrowia. Pokazaliśmy również stronę ekspercką – naukowcy z AGH przedstawili wyniki badań dotyczących znikomej możliwości zarażenia się COVID-19 w gondolach czy na kolejach krzesełkowych. Mamy już dwa koronne argumenty – nie dosyć, że naukowcy mówią, że ośrodki narciarskie są bezpieczne, to jeszcze doświadczenia Skandynawii i Szwajcarii z poprzedniej zimy, mówią dokładnie to samo. 

Poranek drugiego dnia konferencji – odeszliśmy nieco od “covidowych” debat, aby oddać pola równie ważnym zagadnieniom technicznym. Duża część zadań ośrodków narciarskich to utrzymanie bezpieczeństwa urządzeń transportu linowego. Stąd też wracamy do bezpośredniego dialogu z Transportowym Dozorem Technicznym. Po wykładach, kierownicy techniczni ośrodków mieli okazję zadać bezpośrednie pytania do TDT. Jak uzgodniliśmy z Dyrektorem TDT Janem Urbanowiczem, będzie to stały punkt konferencji.

Na liczne prośby ośrodków narciarskich, poprosiliśmy znaną kancelarię adwokacją z Krakowa – SPCG o opinię prawną dotyczącą ewentualnego procesu przeciw Skarbowi Państwa. Ta decyzja była spowodowana niejednoznaczną sytuacją prawną wprowadzonych przez rząd aktów prawnych, które miały regulować obostrzenia covidowe i miały kolosalny wpływ również na branżę narciarską. Wystąpienie Panów Mecenasów dr Marcina Myszogląda i Wawrzyńca Rajchela ma pomóc branży narciarskiej w podjęciu ostatecznej decyzji dotyczącej batalii odszkodowawczej. Wkrótce zapadną decyzje w tej kwestii.

Ważnym punktem w planie konferencji było wystąpienie profesora Krzysztofa Pyrcia z Małopolskiego Centrum Biotechnologii. Chcieliśmy upewnić się, że zebrane przez nas badania i informacje dotycząca działania stacji narciarskich w trakcie pandemii, są zgodne z tym, co mówią naukowcy. Mieliśmy też okazje wprost zadać wirusologowi pytania i tym samym określić kolejne etapy działań, abyśmy zmierzali do bezpiecznego otwarcia ośrodków dla narciarzy w nadchodzącym sezonie zimowym 2021/22. 

Kolejną pozycją konferencyjną był panel dyskusyjny z samorządowcami. Szczególnie w pandemicznym czasie widzimy jak ważna jest współpraca, stąd deklaracja wspólnych działań z Samorządami Gmin Górskich jest niesłychanie cenna i konieczna.

Zwieńczeniem konferencji i postawieniem kropki nad “i” nie tylko w przenośni, było wystąpienie Camillii Sylling Clausen – dyrektora generalnego Stowarzyszenia Norweskich Ośrodków Narciarskich i Miejsc w Górach. Zobaczyliśmy totalną przepaść nad prowadzeniem dialogu z polskim Ministerstwem Zdrowia i Sanepidem, a norweskimi odpowiednikami, w kontekście przygotowań do zimy. Na pewno skorzystamy z propozycji pomocy w dialogu z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia, którzy są kluczowi w decyzjach dotyczących naszej branży. Marzymy o takiej sytuacji, jaką mają nasi skandynawscy przyjaciele – rozmowa, dialog i wspólne decyzje z rządem. Jak widać po roku działalności stacji w pandemii – im się udało!

Teraz, czeka nas praca nad wypełnieniem postanowień konferencyjnych – najważniejsza jest spełniona polska zima, czyli bezwzględne otwarcie ośrodków narciarskich w nadchodzącym sezonie.