KONFERENCJA PSNiT Świeradów Zdrój 2009

Tytuł Konferencji:

PIĘKNA POLSKA ZIMA

Termin:  15-17 czerwca 2009 r.

Miejsce: Sport Hotel Malachit
ul. Kościuszki 1, 59-851 Świeradów-Zdrój

Wybór miejsca dla naszej Konferencji nie był przypadkiem – funkcjonuje tu nowoczesny ośrodek narciarsko-turystyczny: Kolej Gondolowa Świeradów Zdrój, który z pewnością będzie motorem rozwoju tego regionu.

Gościem honorowym naszej Konferencji była Pani Katarzyna Sobierajska – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.

W konferencji uczestniczyło niemal 200 osób, reprezentujących: 53 ośrodki narciarskie z całej Polski, 33 producentów i usługodawców związanych z branżą narciarską, 4 przedstawicieli prasy branżowej, przedstawicieli nauki z AGH w Krakowie, pracowników Transportowego Dozoru Technicznego, przedstawicieli samorządów terytorialnych jak również ratowników GOPR i TOPR.

Pierwszy dzień konferencji był w całości poświęcony targom sprzętu. Mogliśmy oglądać 23 stoiska w hotelu i w jego otoczeniu, gdzie firmy przedstawiały swoją ofertę produktów i usług. Zainteresowaniem cieszyła się również możliwość prezentacji oferty na sali konferencyjnej.

Drugiego dnia, konferencja została oficjalnie otwarta przez Stanisława Wieczorka – Prezesa Zarządu PSNiT oraz Dyrektora TDT i Burmistrza Miasta Świeradów Zdrój.

Był to dzień owocny w wykłady i dyskusje dotyczące bieżących i niezmiernie ważnych tematów dla naszej branży tj. bezpieczeństwa na stoku narciarskim.

Panel ten otworzył Tomasz Paturej – Członek Zarządu PSNiT i Przewodniczący Komisji ds. bezpieczeństwa na stokach narciarskich. Omówione zostały dotychczasowe działania stowarzyszenia w sprawie projektu ustawy ” o ratownictwie i bezpieczeństwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich”.
Przedstawiciel MSWiA Ireneusz Kawałek – przedstawił szczegóły w/w projektu. Jego wystąpienie było przyczynkiem do dyskusji na temat merytorycznej zawartości projektu ustawy. Uczestnicy zadawali również pytania dotyczące projektu rozporządzenia wykonawczego, na który czekamy.

Rozmowa dotycząca bezpieczeństwa na stokach, była kontynuowana podczas wystąpień Jana Krzysztofa – Naczelnika TOPR, Macieja Abramowicza – Naczelnika Grupy Karkonoskiej GOPR, jak również Michała Jastrzębskiego – TDT, który omawiał prawne aspekty ewakuacji pasażerów z kolei linowych.

Po burzliwych dyskusjach i zdobytych informacjach, postanowiliśmy dzień ten zrównoważyć turystyką i rozrywką – zobaczyć nowoczesną, świeradowską kolej gondolową.
Po powrocie z zalanego deszczem szczytu Stóg Izerski, zaryzykowaliśmy pokaz ewakuacji z kolei gondolowej, w wykonaniu ratowników Grupy Karkonoskiej GOPR. Była to część praktyczna naszych dopołudniowych obrad.

Wreszcie zaświeciło słońce i mogliśmy grillować i bawić się przy bitowych rytmach izerskiej kapeli folklorystycznej.

Trzeci dzień konferencji łączył tematy związane z promocją polskich ośrodków narciarskich – analizą sytuacji oraz możliwościami i sposobami promocji.

Wystąpienie Pani Katarzyny Sobierajskiej – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, odczytaliśmy wszyscy jako jednoznaczne zapewnienie o wsparciu dla naszego środowiska.
Pani Minister wskazała możliwości promocji ośrodków narciarskich w Polsce jak również za granicą.

Tego dnia przedstawiliśmy również ośrodki narciarskie i turystyczne z Sudetów. Zaprezentowały się nam: Kolej Gondolowa Świeradów Zdrój, Stacja Narciarska Łysa Góra w Dziwiszowie i Ośrodek Narciarski Winterpol Zieleniec.
Warto wspomnieć, iż Burmistrz Świeradowa Zdroju potwierdził jak ważne dla rozwoju miasta czy gminy jest powstanie ośrodka narciarskiego.
Nie możemy pominąć wystąpienia Dyrektora Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej, który na tle przedstwienia oferty turystycznej Dolnego Śląska, bardzo klarownie wskazał na możliwość współ pracy pomiędzy regionalnymi oddziałami POT a ośrodkami narciarskimi, w celu wypromowania nas nie tylko w Polsce, lecz również za granicą.
Wykład był pełen konkretów i dobrych wskazówek dla naszego środowiska.

I tak dobiegła końca nasza pierwsza konferencja. Do zobaczenia w przyszłym roku…