OŚRODKI NARCIARSKIE W POLSCE OTWARTE TEJ ZIMY

Oświadczenie Polskich Stacji Narciarskich i Turystycznych po spotkaniu z Ministerstwem Rozwoju, Pracy i Technologii, Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym.

10 listopada br. odbyło się spotkanie z branżą narciarską zorganizowane przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, w której brali udział przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia i Głownego Inspektoratu Sanitarnego.

Minister Olga Semeniuk, pełnomocnik rządu ds. małych i średnich przedsiębiorstw, jednoznacznie potwierdziła, iż MRPiT nie będzie rekomendował zamknięcia branży narciarskiej a przedstawione przez nas argumenty zebrane od naukowców, zespołów badawczych i doświadczeń naszych kolegów ze Szwajcarii i Skandynawii niezbicie wskazują, że nie ma takiej potrzeby.

Pani Izabela Kucharczyk – Zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego również wskazała, że rekomendacja dla branży narciarskiej to pozostawienie ośrodków narciarskich otwartych przy zachowaniu reżimów sanitarnych, które będą aktualizowane wraz z naszą branżą
w najbliższych tygodniach.
Polskie Stacje Narciarskie i Turystyczne zobligowały się do przedstawienia aktualizacji regulacji dotyczących reżimów sanitarnych nie później niż do 18 listopada.
PSNiT na zakończenie spotkania przedstawił swoje stanowisko dotyczące działalności ośrodków narciarskich w Polsce tej zimy:
1. Ośrodki narciarskie w Polsce powinny działać nadchodzącej zimy bez ograniczeń i limitów osobowych.
2. Ferie zimowy powinny odbyć się w zwyczajowym trybie, zgodnie ze schematem ogłoszonym 13-05-2021 przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.
3. Nasze postulaty dotyczą funkcjonowania ośrodków narciarskich tj. stoków oraz kolei
i wyciągów narciarskich. Nie dotyczą hoteli i restauracji. Rozumiemy, że te zagadnienia będą poruszane odpowiednio przez te branże.
Szczegóły będą uzgadniane ze stroną rządzącą jeszcze w tym miesiącu ze względu na specyfikę naszej branży i naglącą potrzebę wprowadzenia aktualizacji przepisów.
Zatem, w świetle dzisiejszych ustaleń MRPiT i GIS będą rekomendowały otwarcie stacji narciarskich na nadchodzący sezon zimowy.

Do zobaczenia na stokach!

Raport dotyczący planów zimowych Polaków na sezon 2025/2026.

Grupa ośrodków narciarskich należących do naszego stowarzyszenia - Grupa Pingwina, wspólnie z portalem rezerwacyjnym Triverna.pl zbadali urlopowe plany Polaków na sezon 2025/2026. Wniosek? Tej zimy wybierzemy polskie góry!


Raport zaprezentowano 6 listopada br. w Warszawie podczas konferencji z udziałem naszych przedstawicieli, Triverny oraz Jacka Janowskiego - Dyrektora Departamentu Wsparcia Rozwoju Turystyki Polskiej Organizacji Turystycznej i Jacka Ciszaka


Czego możemy dowiedzieć się z raportu?


Zimowe wyjazdy stają się coraz popularniejsze, bo planuje lub rozważa je prawie 70% badanych, a celem takich wypraw są najczęściej polskie góry!


41% spośród naszych respondentów już teraz wie, że zimą wyjedzie na urlop wypoczynkowy.


Szczególnie cieszy fakt, że najaktywniejsi są rodzice z dziećmi – planują oni zimowy wypoczynek prawie dwukrotnie częściej niż osoby bezdzietne!


Dane badawcze dostarczył Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS

Czytaj więcej »