VI KONFERENCJA PSNiT Białka Tatrzańska 2014

Tytuł Konferencji:

SPORTY ZIMOWE I TURYSTYKA W SYMBIOZIE.
Zrozumienie dynamiki rynku turystycznego kluczem do sukcesu branży narciarskiej.

Termin:  02-04 czerwca 2014 r.

Miejsce: Hotel Bania **** Thermal & Ski

ul. Środkowa 181, 34-405 Białka Tatrzańska

Tworząc program konferencji chcieliśmy zidentyfikować miejsce turystyki i rekreacji zimowej na turystycznej mapie Polski .

Na początek, naukowiec i przedstawiciel ministerstwa potwierdzili to, co przewidywaliśmy:

– branża narciarska to jedna z ważniejszych gałęzi przemysłu turystycznego kraju, zatrudniająca tysiące ludzi, a z wpływów zasilająca gospodarkę krajową,

– turystyka w Polsce od 3 lat przynosi stały, wzrastający wkład do budżetu państwa.

Te dwa oręża pozwalają nam coraz głośniej mówić o tym, co naszą branżę hamuje w rozwoju – bariery ustawowe.

Widzimy również przełom, jeśli chodzi o przedstawicieli parlamentu. Posłowie przestali traktować nas jako “prywaciarzy”, którzy chcą coś “ugrać”, a widzą realną wartość dla Polski, w zmianach jakich się domagamy.

Nareszcie mamy poczucie, że – coraz częściej przedstawiając bariery rozwoju polskiej turystyki zimowej, nasi rozmówcy doskonale orientują się w czym rzecz, czego się domagamy i dlaczego.

Dużą rolę na tym polu odegrało Prezydium Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Sejmu RP, pod przewodnictwem posła Ireneusza Rasia.
Istotne znaczenie ma również Parlamentarny Zespół do spraw Likwidacji Barier Narciarstwa, Turystyki i Sportów Górskich kierowany przez posła Piotra van der Coghena.

Goszczącym na konferencji parlamentarzystom i senatorom chcieliśmy pokazać jaka przepaść jest między tym, jak w sposób nieprzerwany i bezproblemowy rozwijają się ośrodki za granicą, a tym jak hamuje rozwój rodzimych ośrodków ustawodawstwo w Polsce.

Przykładem była dla nas Francja, która już po wojnie, jak powiedział nasz prelegent Pascal Roux: “postawiła na turystykę i tak też ukierunkowała ustawy, aby sprzyjały szybkiemu i nieprzerwanemu rozwojowi”.

Gościliśmy również partnerskie stowarzyszenia z Czech i Słowacji, które chcą wspólnie z nami zrealizować pierwszy projekt.

Można wnioskować, że PSNiT na trwale zagościł w świadomości branży i jest już rozpoznawalną marką nawet dla naszych sąsiadów, co nas cieszy.
Mieliśmy też okazje usłyszeć jak tworzone są targi o podobnym profilu w Moskwie.

Ostatni dzień konferencji to czas w 100% poświęcony dla ludzi z branży.
Mieliśmy okazje uczestniczyć w trzech warsztatach o różnym profilu tak, aby zdobyć praktyczną wiedzą, którą można wykorzystać w pracy w ośrodku.

Tym razem były poruszane zagadnienia pisania raportów oddziaływania na środowisko, ubezpieczenia powypadkowe jak również garść informacji jak prowadzić social media.

Na zakończenie trochę statystyk tegorocznej konferencji:

– zarejestrowanych uczestników: 172 osoby

– stoisk targowych: 21