O Stowarzyszeniu Statut PSNiT Oferty firm Dołącz do nas Kontakt Strefa wewnętrzna

  Strategia PKL na lata 2016-2020.  


POLSKIE KOLEJE LINOWE: DO 2020 R. PLANUJEMY ZAINWESTOWAĆ 300 MLN ZŁ

Zarząd Polskich Kolei Linowych przedstawił strategię na lata 2016-2020. W tym okresie firma planuje inwestycje warte kilkaset mln zł, podwojenie przychodów i wyjście z ofertą poza region.- Naszą misją jest zapewnienie wyjątkowych doznań każdemu kto pragnie wypocząć. W tym celu tworzymy atrakcyjną, całoroczną ofertę turystyczno-rekreacyjną, w sposób budujący wartość spółki. Chcemy wykorzystać potencjał największych regionów turystycznych. Dzięki inwestycjom oraz rozwojowi organicznemu usługi naszej firmy staną się kompleksowe. Chcemy zostać ogólnopolskim liderem rynku. Cieszymy się, że plany strategiczne PKL zaakceptowała rada nadzorcza i zasiadający w niej przedstawiciele samorządów, w tym Zakopanego, w którym planowane są główne inwestycje - na Kasprowym Wierchu i Gubałówce. Liczymy na mocne wsparcie samorządów, które jest niezbędne by tę strategię zrealizować - mówi Janusz Ryś, prezes Polskich Kolei Linowych.

Wzmocnienie oferty turystycznej Zakopanego

Wartość inwestycji PKL zaplanowanych na lata 2016-2020 wyniesie około 300 mln zł. 66 proc. środków trafi do regionu. Efektem podejmowanych działań ma być stuprocentowy wzrost przychodów firmy.

Inwestycje grupy PKLW ostatnich latach podnosi się średnia temperatura, co w dłuższej perspektywie oznacza wzrost kosztów utrzymania ośrodków narciarskich. Z drugiej strony wydłuża się okres świadczenia letniej oferty turystycznej. Coraz więcej osób (ok. 70 proc. Polaków wyjeżdżających na urlop) decyduje się na wakacje w kraju, a wypoczynek bierny zamienia na czynny.

- To dlatego potrzebny jest rozwój kompleksowej oferty ułatwiającej spędzanie wolnego czasu. PKL chcą odpowiedzieć na te potrzeby, aby wzmocnić ofertę turystyczną Zakopanego, ale także by stać się firmą ogólnopolską i liderem na rynku firm oferujących różne formy wypoczynku - mówi Łukasz Chmielowski, członek zarządu PKL.

Inwestycje przede wszystkim w regionie

Do najważniejszych projektów w Małopolsce należy wymiana kolei krzesełkowej na Hali Goryczkowej w ośrodku Kasprowy Wierch (z istniejącej 2-osobowej na nowoczesną 4-osobową) oraz stworzenie systemu dośnieżania. Wartość tych inwestycji sięga 48,5 mln zł, a planowany termin oddania do użytku to listopad 2019 r. Na Kasprowym Wierchu mogłyby powstać również otwarty taras i punkt widokowy będący dodatkowa atrakcją dla turystów.

- Coraz krótszy okres, w którym utrzymują się ujemne temperatury spowoduje w długiej perspektywie wzrost znaczenia Kasprowego Wierchu jako jedynego ośrodka alpejskiego w Polsce. Z drugiej strony oznacza też rosnące ryzyko przesunięcia ruchu narciarskiego w kierunku obszarów wysokogórskich, np. w Alpy. Dlatego niezbędne jest dostosowanie Kasprowego Wierchu do oczekiwań turystów, odpowiedniego zarządzania ruchem turystycznym w tym ośrodku, szczególnie w okresach zwiększonego popytu i takiej organizacji czasu pobytu turystów na szczycie aby zminimalizować wpływ na przyrodę. Takie właśnie działania przewidujemy w strategii - mówi Janusz Ryś.

Na Gubałówce planowana jest budowa nowych tras narciarskich i kolei krzesełkowej o wartości 40 mln zł. Inwestycje mogłyby zostać oddanie do użytkowania w październiku 2019 r. W dalszej perspektywie wartość inwestycji, związanych m.in. z budową rodzinnego ośrodka sportu i rekreacji mogłaby wynieść nawet 100 mln zł.

- Do inwestycji na Gubałówce niezbędna jest zgoda właścicieli nieruchomości oraz zmiana planu zagospodarowania przestrzennego PKL przeprowadziły już akcję informacyjną i konsultacje wśród posiadaczy gruntów. Niemal wszystkie osoby, które odpowiedziały przekazując ankietę informacyjną nt. powrotu narciarstwa na Gubałówkę poparły inwestycje proponowane przez PKL - wyjaśnia Łukasz Chmielowski.

Na Butorowym Wierchu PKL planują budowę wieży widokowej ze startem tyrolki oraz systemu zjeżdżalni linowych. Inwestycja o wartości 12 mln zł obejmie także przebudowę napędu istniejącej kolei i remont krzeseł. Jeśli inwestycję poprą właściciele nieruchomości całość mogłaby zostać oddana do użytkowania nawet w 2018 r. - Konsultowaliśmy koncepcję uatrakcyjnienia oferty Kościeliska na Butorowym Wierchu z Gminą Kościelisko i została ona przyjęta z aprobatą. Współnie z samorządem rozmawialiśmy już również z częścią właścicieli. Trwa już procedura wyrażenia zgody na przystąpienie do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego- mówi Janusz Ryś.

Około 10 proc. środków zostanie zainwestowanych w Krynicy. W ośrodku w Jaworzynie Krynickiej planowana jest m.in. budowa nowych łatwych i średnich tras narciarskich oraz dodatkowego parkingu.

Nowy, wyjątkowy ośrodek

Plany inwestycyjne PKL przewidują również budowę kolei linowej w nowej lokalizacji, poza Zakopanem. Wartość inwestycji, która mogłaby zostać oddana do użytkowania w maju 2019 r. to 100 mln zł.

- Na razie możemy zdradzić jedynie, że rozważamy możliwość przeprowadzenia inwestycji, w którymś z głównych ośrodków turystycznych w Polsce. Jesteśmy w trakcie prac projektowych. Jeżeli zrealizujemy tę inwestycję, powstanie atrakcja turystyczna jakiej w Polsce jeszcze nie było - mówi Janusz Ryś.

Strategia 2016-2020 przewiduje również wykorzystanie najmocniejszych stron każdego z istniejących ośrodków firmy i konsolidację ofert regionalnych, podnoszenie jakości świadczonych usług, organizację eventów, czego przykładem jest festiwal Hej Fest na Gubałówce, optymalizację zakupów oraz wzmocnienie promocji.

- Zamierzamy wypracować ofertę łączoną dla Jaworzyny i Góry Parkowej. Współpracujemy też z miejscowym samorządem w celu wypracowania koncepcji zagospodarowania dolnej stacji Góry Parkowej. Pracujemy nad włączeniem wjazdu na Palenicę w Szczawnicy do oferty spływu przełomem Dunajca, planujemy stworzenie profesjonalnego parku rowerowego na Górze Żar i wspólnej oferty edukacyjnej z lokalnymi operatorami - PGE i Aeroklubem Żar. Nad ofertą ośrodka Mosorny Groń pracujemy wspólnie z samorządem w Zawoi - wylicza Janusz Ryś.

PKL planują również rozwój segmentu gastronomicznego w ośrodkach - przejęcie i modernizację ośrodków gastronomicznych na Gubałówce, Górze Parkowej i Palenicy. Dziś do PKL należy restauracja Poziom 1959 na szczycie Kasprowego Wierchu.06.08.2016  Powrót Do góry   
 
DO STOWARZYSZENIA NALEŻĄ
 
Bania Ski & Fun-Białka Tatrzańska
Bartholet Maschinenbau AG
Beskid-Spytkowice
Base System Krzeszowice
Centrum Narciarskie Nosal Zakopane
Chyrowa-ski
CS Poland Centrum-Sport Brenna
Czarna Góra Stronie Śląskie
Czarny Groń Andrychów
Czorsztyn-Ski Kluszkowce
Doppelmayr Polska
GrapaSki Czarna Góra
Harenda-Zakopane
Henryk-Ski Krynica-Zdrój
Hotel Arłamów Ustrzyki Dolne
Jacnia Stacja Narciarska
Jastrzębica SKI
Kamianna Ski
Kaniówka-Białka Tatrzańska
Karpacz Ski Arena
Kasina Ski
KiczeraSki Puławy
Kolej Gondolowa Jaworzyna Krynicka
Kolej Linowa Czantoria Ustroń
Kolorowa Karpacz
Kompleks Zagroń Istebna
Kotarz Arena Brenna
Kotelnica Białczańska
Koszałkowo-Wieżyca
Leitner AG
Maspex Wadowice
Master Ski Tylicz
Mieszko Zieleniec
Nartraj Chrzanów
Nartsport Rąblów
Nartorama Zieleniec
Nowa Osada Wisła
Ośrodek Narciarski Niestachów
Ośrodek Narciarski w Batorzu
Patronik Jelenia Góra
Pod Dziedzicem Gogołów
Pod Starym Groniem Brenna
Polana Sosny w Niedzicy
Polana Szymoszkowa Zakopane
Polczakówka-Ski Rabka Zdrój
Polskie Koleje Linowe S.A.
Prinoth Sp. z o.o.
RBK&Partners Warszawa
Rusiń-Ski Bukowina Tatrzańska
Ryterski Raj Rytro
Ski Arena Łysa Góra Jelenia Góra
Skidata AG
Słotwiny Arena Krynica-Zdrój
Stacja Narciarska Cieńków Wisła
Stacja Narciarska Czarnów
Stacja Narciarska Długa Polana
Stacja Narciarska Kamienica
Stacja Narciarska Kazimierz
Stacja Narciarska Lubinka
Stacja Narciarska Pietkiewiczówka
Stacja Narciarska Rybno
Stacja Narciarska Soszów Wisła
Stacja Narciarska Spalona
Stacja Narciarska Stok Wisła Jawornik
Stacja Narciarska Suche
Stacja Narciarska Tylicz
Stajkowa-Krościenko
Stok Narciarski Bobliwo
Stok Narciarski Parchatka
Stok Narciarski w Przemyślu
SudetyLift Szklarska Poręba
Supersnow S.A.
Szczyrk Mountain Resort
Szklana Góra Ski Harbutowice
Tatralift a.s.
Winterpol Karpacz Biały Jar
Winterpol Zieleniec
Witów-Ski
Wyciąg Cypisek Korbielów
Wyciąg Narciarski na Kalatówkach
Wyciągi Hotel&SPA Kocierz
Wyciągi Narciarskie Diament Zieleniec
Wyciągi Narciarskie Klepki Wisła
Wyciągi Narciarskie Szopowe
Złoty Groń Istebna


NA SKRÓTY POLECAMY FIRMY WSPIERAJĄCE
 
  O Stowarzyszeniu

  Statut PSNiT

  Dołącz do nas

  Archiwum wiadomości

  Strefa wewnętrzna 
ZOBACZ ARTYKUŁY FIRM WSPIERAJĄCYCH

   
Copyright © 2015-2019   Polskie Stacje Narciarskie i Turystyczne