O Stowarzyszeniu Statut PSNiT Oferty firm Dołącz do nas Kontakt Strefa wewnętrzna

  Turystyka narciarska na Roztoczu.  


Sezonowość turystki na Roztoczu jest dużym problemem dla lokalnej branży turystycznej. Wielu przedsiębiorcom z powodu braku zainteresowania nie opłaca się zimą utrzymywać obiektów noclegowych.

Brakuje ofert wypoczynku wykorzystujących długie i śnieżne roztoczańskie zimy. Liczne wzgórza i pagórki mogą służyć narciarzom zjazdowym, a leśne dukty narciarzom biegowym.
I coraz częściej temu służą.Dzięki kilku pasjonatom powstają i rozwijają się roztoczańskie ośrodki narciarskie w Jacni, Justynówce k. Tomaszowa Lubelskiego i Szopowem k. Józefowa. Na trasach biegowych Siwej Doliny k. Tomaszowa trenują najlepsi juniorzy w Polsce, a na zawody przyjeżdżają setki biegaczy.

Wprost z pokoju na stok

Jacnia w gminie Adamów była do niedawna cichą malowniczą wsią, która zimą nie oferowała niczego ciekawego.
Od momentu powstania stacji narciarskiej Jacnia stała się miejscowością wypoczynkową. W wielu gospodarstwach powstały kwatery agroturystyczne. Dzięki nowemu zalewowi na rzece Jacynce i bliskości Roztoczańskiego Parku Narodowego wzrósł również popyt na noclegi latem.

Dariusz Bojar, właściciel stoku w Jacni, doskonale wiedział, że potrzebna jest na Roztoczu całoroczna oferta turystyczna i rekreacyjna. - W tym roku otworzyliśmy obiekt noclegowy wraz z karczmą oferującą smaczne, regionalne potrawy oraz mini spa - mówi Bojar. - Pozwoli to na dłużej zatrzymać u nas gości, którzy wprost po noclegu i śniadaniu mogą nałożyć narty i skorzystać z naszych wyciągów - dodaje.
Start sezonu narciarskiego w Jacni następuje w grudniu, o ile oczywiście pozwalają warunki pogodowe. Wcześniej, bo w połowie listopada, zaczyna działać serwis narciarski.
- Podczas zimowego sezonu mamy zaplanowanych wiele atrakcyjnych imprez, w tym cieszącą się dużą popularnością noc sylwestrową na stoku i wojewódzkie eliminacje Family Cup - zachęca właściciel. Na początku lutego odbędą się także w Jacni Zimowe Igrzyska Mieszkańców Zamojszczyzny.

Stacja przystąpiła również do ogólnopolskiej akcji "Bezpieczny Stok", której finał odbędzie się w Jacni pod koniec sezonu. Całą zimę działać będzie wypożyczalnia i serwis nart oraz szkółka narciarska. W ofercie ośrodka są również imprezy okolicznościowe z kuligiem i ogniskiem.

Bez Krasnobrodu, ale z Szopowym

Według najnowszych informacji popularny krasnobrodzki wyciąg na Chełmowej Górze w tym roku nie będzie funkcjonował. Zmartwieni tym faktem są lokalni kwaterodawcy i samorządowcy. Niestety, nie mogą w tej sprawie nic zrobić, ponieważ wyciąg i teren pod nim są własnością prywatną, a właścicel zapowiedzieł, że w tym sezonie wyciągu nie uruchomi.
Bez problemów natomiast działać będą 3 wyciągi stacji narciarskiej na górze Młynarka w Szopowym k. Józefowa.
To jeszcze nie tak popularny stok, ale jego właściel jest zadowolony z ubiegłorocznej frekwencji. - Pomogła nam mroźna zima. Teraz też liczymy na mróz - mówi Jan Rawiak, właściciel stacji. - Nasze trasy są naśnieżane i oświetlone. Na dole przy parkingu działać będzie punkt gastronomiczny i wypożyczalnia nart. Szykujemy też nową atrakcję, wieżę widokową na Młynarce z panoramą na Roztocze - dodaje.

Nowe inwestycje na Białej Górze

- Na Białej Górze w Justynówce k. Tomaszowa Lubelskiego powstanie nowoczesny ośrodek sportów zimowych - zapewnia Antoni Bara, właściciel spółki AB Activ Park oraz prezes Krajowej Federacji Sportu dla Wszystkich.
W przyszłości na Białej Górze planuje zainstalować zjeżdżalnię Alpina Coster i wybudować nowe zaplecze dla narciarzy.
Mówi również o wyciągu krzesełkowym, ale jego budowa będzie uzależniona od analizy opłacalności takiego przedsięwzięcia.
Pod koniec września 2011 roku firma Antoniego Bary wydzierżawiła na 15 lat stok narciarski na Białej Górze wraz z wyciągiem. Od początku zabrano się za prace przygotowawcze do sezonu zimowego i po 5 miesiącach, na początku lutego, udało się ponownie uruchomić ponad 30-letni wyciąg. Obok niego powstała nowoczesna wypożyczalnia oraz punkt gastronomiczny. Krótki czas, który pozostał na uruchomienie wyciągu, nie pozwolił jednak na jego wymianę na nowocześniejszy.
- Przygotowaliśmy stok jak mogliśmy najlepiej, ale to w tym sezonie pokażemy potencjał Białej Góry - mówi Antoni Bara. - W grudniu planujemy modernizację starego wyciągu oraz zwiększenie jego sprawności. Będziemy również lepiej przygotowani do sezonu dzięki odpowiednim pracom odwadniającym teren podczas obfitych opadów.

To jednak dopiero początek rozwoju tego pięknego miejsca - podkreśla. W planach jest budowa zjeżdżalni grawitacyjnej, która będzie działać poza sezonem zimowym, a także ściany wspinaczkowej, parku linowego, ogrodów tematycznych i ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej.
Ukończony jest też projekt nowego budynku, który przejmie funkcje dotychczasowego serwisu, wypożyczalni oraz gastronomii. Jego budowa ma rozpocząć się wiosną przyszłego roku. - Kolejnym etapem będzie analiza przedłużenia stoku narciarskiego do około siedmiuset metrów i związana z tym budowa wyciągu krzesełkowego.
Musimy jednak zaczekać na wyniki tego sezonu - dodaje. Antoni Bara myśli również o narciarstwie biegowym i zapowiada otwarcie wypożyczalni nart przy trasach na Siwej Dolinie. - Podjęliśmy współpracę z pasjonatami z tomaszowskich klubów oraz działaczami Lubelskiego Okręgowego Związku Narciarskiego. Staramy się o wpisanie tutejszych tras na listę strategicznych obiektów Polskiego Związku Narciarskiego. Umożliwi to ich dofinansowanie i promocję oraz wykorzystanie tras w sezonie letnim dla nartorolek, które umożliwią rozgrywanie zawodów rangi ogólnopolskiej i europejskiej.

Zimowa stolica Lubelskiego

Dzięki zaangażowaniu działaczy Lubelskiego Okręgowego Związku Narciarskiego oraz takich przedsiębiorców jak Antoni Bara, Tomaszów może zostać uznany za zimową stolicą województwa lubelskiego. Powstająca infrastruktura ma szansę stać się jedną z najatrakcyjniejszych na wschodzie Polski i przyciągnąć do regionu wielu aktywnych turystów.
Tutaj prężnie działają kluby zrzeszające utalentowaną młodzież, która zdobywa najwyższe laury w kraju i za granicą. Tomaszowski Uczniowski Klub Sportowy Roztocze dwa lata z rzędu zdobywał puchar "Bieg na Igrzyska" pod patronatem Justyny Kowalczyk. W kalendarzu zawodów Lubelskiego Okręgowego Związku Narciarskiego jest wiele zawodów regionalnych i ogólnopolskich, w większości odbywających się na trasach Siwej Doliny k. Tomaszowa.
Początkiem tych tras jest stadion miejscowego Ośrodka Sportu i Rekreacji i oświetlony tor nartorolkowy z możliwością jazdy na wrotkach (łyżworolkach). Wyznaczono 6 tras o długościach od 1 do 5 km. Trasa o długości 1200 metrów jest w pełni oświetlona do godz. 22.00 i w ten sposób dostępna dla wszystkich chętnych po zachodzie słońca. - Nasze trasy należą do najlepiej przygotowanych w kraju - tłumaczy Waldemar Kołcun z LOZN.
- W tym roku udało się pozyskać środki na oznakowanie tras narciarskich Siwej Doliny. Wykonane zostaną dwie duże tablice informacyjne z aktualnymi mapami tras na ich początku i końcu, a także zostanie ustawionych 21 słupów z kierunkowskazami przy trasach.
Będzie to zwieńczenie wieloletniej pracy społecznej całego środowiska - mówi z dumą trener Kołcun.
Zapowiadając zimowy sezon na Roztoczu warto wspomnieć o nowych, mniejszych inicjatywach, które w nastepnych latach będą rozwijane. W Suścu, w Pensjonacie Sosnowe Zacisze, powstanie wypożyczalania nart biegowych, a władze gminy wspólnie z Nadleśnictwem Józefów są zainteresowane przygotowaniem rekreacyjnych tras dla biegaczy.
W Krasnobrodzie planowane są zawody narciarstwa biegowego, które odbędą się na trasie wokół zmodernizowanego w tym roku zalewu.
Zwierzyniec także powraca do tradycji narciarstwa biegowego. Zespół Szkół w Zwierzyńcu zakupił skuter i urządzenie do przygotowywania tras, najprawdopodobniej powstanie tam też wypożyczalnia nart. Jeździć będzie można między innymi szlakami turystycznymi Roztoczańskiego Parku Narodowego.
Na koniec nie można zapomnieć o najpopularniejszej formie zimowej rekreacji na Roztoczu czyli kuligach.
To wszystko sprawia, że oferta turystyczna regionu jest coraz bogatsza i atrakcyjna także w zimie.


29.01.2013
Michał Basiński, LOT Roztocze  Powrót Do góry   
 
DO STOWARZYSZENIA NALEŻĄ
 
Bania Ski & Fun-Białka Tatrzańska
Bartholet Maschinenbau AG
Beskid-Spytkowice
Base System Krzeszowice
Centrum Narciarskie Nosal Zakopane
Chyrowa-ski
CS Poland Centrum-Sport Brenna
Czarna Góra Stronie Śląskie
Czarny Groń Andrychów
Czorsztyn-Ski Kluszkowce
Doppelmayr Polska
GrapaSki Czarna Góra
Harenda-Zakopane
Henryk-Ski Krynica-Zdrój
Hotel Arłamów Ustrzyki Dolne
Jacnia Stacja Narciarska
Jastrzębica SKI
Kamianna Ski
Kaniówka-Białka Tatrzańska
Karpacz Ski Arena
Kasina Ski
KiczeraSki Puławy
Kolej Gondolowa Jaworzyna Krynicka
Kolej Linowa Czantoria Ustroń
Kolorowa Karpacz
Kompleks Zagroń Istebna
Kotarz Arena Brenna
Kotelnica Białczańska
Koszałkowo-Wieżyca
Leitner AG
Maspex Wadowice
Master Ski Tylicz
Mieszko Zieleniec
Nartraj Chrzanów
Nartsport Rąblów
Nartorama Zieleniec
Nowa Osada Wisła
Ośrodek Narciarski Niestachów
Ośrodek Narciarski w Batorzu
Patronik Jelenia Góra
Pod Dziedzicem Gogołów
Pod Starym Groniem Brenna
Polana Sosny w Niedzicy
Polana Szymoszkowa Zakopane
Polczakówka-Ski Rabka Zdrój
Polskie Koleje Linowe S.A.
Prinoth Sp. z o.o.
RBK&Partners Warszawa
Rusiń-Ski Bukowina Tatrzańska
Ryterski Raj Rytro
Ski Arena Łysa Góra Jelenia Góra
Skidata AG
Słotwiny Arena Krynica-Zdrój
Stacja Narciarska Cieńków Wisła
Stacja Narciarska Czarnów
Stacja Narciarska Długa Polana
Stacja Narciarska Kamienica
Stacja Narciarska Kazimierz
Stacja Narciarska Lubinka
Stacja Narciarska Pietkiewiczówka
Stacja Narciarska Rybno
Stacja Narciarska Soszów Wisła
Stacja Narciarska Spalona
Stacja Narciarska Stok Wisła Jawornik
Stacja Narciarska Suche
Stacja Narciarska Tylicz
Stajkowa-Krościenko
Stok Narciarski Bobliwo
Stok Narciarski Parchatka
Stok Narciarski w Przemyślu
SudetyLift Szklarska Poręba
Supersnow S.A.
Szczyrk Mountain Resort
Szklana Góra Ski Harbutowice
Tatralift a.s.
Winterpol Karpacz Biały Jar
Winterpol Zieleniec
Witów-Ski
Wyciąg Cypisek Korbielów
Wyciąg Narciarski na Kalatówkach
Wyciągi Hotel&SPA Kocierz
Wyciągi Narciarskie Diament Zieleniec
Wyciągi Narciarskie Klepki Wisła
Wyciągi Narciarskie Szopowe
Złoty Groń Istebna


NA SKRÓTY POLECAMY FIRMY WSPIERAJĄCE
 
  O Stowarzyszeniu

  Statut PSNiT

  Dołącz do nas

  Archiwum wiadomości

  Strefa wewnętrzna 
ZOBACZ ARTYKUŁY FIRM WSPIERAJĄCYCH

   
Copyright © 2015-2019   Polskie Stacje Narciarskie i Turystyczne