O Stowarzyszeniu Statut PSNiT Oferty firm Dołącz do nas Kontakt Strefa wewnętrzna

  Co nowego na polskich stokach w sezonie 2018/2019  

 


Zapraszamy na krótki przegląd nowych inwestycji w polskich ośrodkach narciarskich , czekających nas w sezonie zimowym 2018/2019.
Przygotujcie się na białe szaleństwo w okresie świąteczno-sylwestrowym i w ferie zimowe.
 • W Polsce największą nadzieją narciarzy jest rewitalizacja ośrodka w Szczyrku

 • Nowe inwestycje znajdziemy również w Zieleńcu, Słotwinach i Tyliczu

 • Podhale wzbogaciło ofertę o wspólny karnet - Tatry Super Ski


  W tym roku nie brakuje w Polsce spektakularnych inwestycji, ale także i zmian organizacyjnych, które pozwolą lepiej wykorzystać zimowy urlop. Na początek zajrzyjmy do Szczyrku, gdzie na stokach Małego Skrzycznego trwa modernizacja i rozbudowa największego polskiego ośrodka narciarskiego, który kilka lat temu przejęła słowacka firma Tatry Mountain Resorts. Słowacy nie próżnują - i mimo, że w tym roku inwestycje nie są już tak spektakularne, na pewno ucieszą miłośników Szczyrku.

  Przypomnijmy - w dawnym ośrodku górniczym GAT, który kilka lat temu przemianowano na SON (Szczyrkowski Ośrodek Narciarski), a od zeszłego roku noszący nazwę Szczyrk Mountain Resort, w ubiegłym roku postawiono nowoczesną kolej gondolową, dwie wyprzęgane koleje krzesełkowe, 6-osobowe z osłonami przeciwwietrznymi, a także wybudowano nową trasę, kilka starszych zmodernizowano - poszerzono i przeprofilowano, a także zamontowano instalacje zaśnieżającą "z prawdziwego zdarzenia". Jego integralną częścią jest spektakularny zbiornik na wodę, ulokowany na Hali Skrzyczeńskiej.

  W tym roku modernizacja i rozbudowa Szczyrk Mountain Resort postępowała nadal. Najważniejszą inwestycją jest budowa kolejnej 6-osobowej kanapy, prowadzącej z Hali Skrzyczeńskiej na Zbójnicką Kopę - czyli fragment głównego grzbietu pomiędzy Małym Skrzycznem a Skrzycznem. Jest nowoczesna wyprzęgana kolej z osłonami przeciwwietrznymi, produkcji południowotyrolskiej firmy Leitner, o przepustowości 2400 osób na godzinę. Przebiega całkowicie nową trasą, jej długość wynosi 1690 metrów, różnica poziomów - 205 metrów.

  Górna stacja kolei położona jest na wysokości 1205 m n.p.m., co czyni ją najwyżej położoną koleją krzesełkową w Szczyrk Mountain Resort. Jej lokalizacja została tak dobrana, by zapewnić spokojny zjazd zarówno w kierunku Hali Skrzyczeńskiej, a także zjazd w kierunku trasy Ondraszek w COS-ie (oba ośrodki mają wspólny karnet, wraz ze stacją Beskid Sport Arena). Natomiast stary wyciąg na Małe Skrzyczne został zastąpiony zupełnie nowym orczykiem, a sama trasa poszerzona do około 60 metrów na całym przebiegu. To miejsce dawnego SON-u jest obecnie zupełnie nie do poznania.

  Z Beskidu Śląskiego przenieśmy się w Sudety. W największym ośrodku narciarskim na Dolnym Śląsku - w Zieleńcu - także postawiono nową kolej krzesełkową. Będzie to produkt słowackiej firmy Tatralift - 4-osobowe, niewyprzęgane krzesełko, o długości około 600 metrów, różnicy wysokości 150 metrów i przepustowości na poziomie 2400 osób na godzinę. Zlokalizowana będzie w środkowej części góry Szerlich, w centralnym miejscu Zieleńca, tuż obok znajdującego się w tym miejscu niegdyś wyciągu orczykowego N10.

  Całe przedsięwzięcie jest wspólnym projektem dwóch zielenieckich ośrodków - Nartoramy i Ryglówki, a otwarcie kolei powinno mieć miejsce jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Kolej krzesełkowa - już szósta na terenie Zieleńca - będzie odgrywać duża rolę w systemie wyciągów w tym malowniczym kurorcie. Stanie się bowiem kolejnym ogniwem, dzięki któremu łatwiej będzie można się przemieszczać pomiędzy poszczególnymi sektorami ośrodka. Tym samym Zielenic coraz bardziej będzie przypominał modne w Alpach "narciarskie huśtawki". Warto też wspomnieć, że trwa też tutaj budowa pierwszego w Polsce wielkiego aparthotelu wprost przy stoku. Co ciekawe - głównym inwestorem jest… spółka będąca właścicielem Czarnej Góry konkurencyjnej stacji oddalonej od Zieleńca o około 40 km. Czyżby to był początek nowej współpracy pomiędzy ośrodkami? Zobaczymy w następnych sezonach!

  Z Sudetów przenieśmy się w Beskid Sądecki, w okolice Krynicy. Także tutaj narciarze mogą liczyć na nowe wyciągi. W podkrynickich Słotwinach, w stacji narciarskiej Słotwiny Arena, powstaje kolejna kolej krzesełkowa. Dwa sezony temu wybudowano tutaj nowoczesną 6-osobową kanapę z pomarańczowymi osłonami przeciwwietrznymi firmy Doppelmayr. W tym roku powstanie druga - podobna, ale nieco krótsza, usytuowana na miejscu dawnego wyciągu talerzykowego Słotwinka. Kolej będzie miała około 600 metrów długości i przepustowość na poziomie 2400-3000 osób na godzinę.

  W Słotwinach powstaje także zupełnie innego rodzaju atrakcją - potężna wieża-taras widokowy, w rodzaju coraz popularniejszych w Europie "ścieżek w koronach drzew". Będzie to pierwsza tego typu budowla w Polsce. Wieża liczyć będzie około 50 metrów wysokości, prowadzić do niej będzie specjalnie skonstruowana "drewniana ścieżka" wznosząca się stopniowo do góry, podpierana przez 18 wież wsporczych i 87 słupów. Łączna długość ścieżki wynosić będzie 1030 metrów. Na trasie zwiedzający będą mogli bliżej poznać okoliczną przyrodę oraz historię regionu, dzięki specjalnym instalacjom edukacyjnym. Dodatkową atrakcją, szczególnie dla najmłodszych, będzie mierząca 60 metrów długości zjeżdżalnia.

  Jeszcze jedna kolej linowa powstała w ośrodku narciarskim TyliczSki. Jest to niewielka, ale bardzo przyjemna, familijna stacja, oferująca 6 km zróżnicowanych tras zjazdowych. Do tej pory pracowała tu jedna 3-osobowa kolej krzesełkowa obsługująca główny stok. W tym sezonie przybędzie jej do towarzystwa nowa 4-osobowa kolej słowackiej firmy Tatralift, obsługująca boczny stok, przeznaczony głównie dla dzieci i początkujących narciarzy. Nowa kolej będzie liczyła około 400 metrów długości i z pewnością przyczyni się do dalszej popularyzacji Tylicza, jako idealnego miejsca na narty z dziećmi.

  Kończąc opis najważniejszych nowości na polskich stokach, nie sposób nie wspomnieć o pewnego rodzaju rewolucji, która zaszła tuż przed sezonom na Podhalu. Kilka dni temu podpisano uroczyście porozumienie, w wyniku którego od najbliższej zimy w 14 ośrodkach narciarskich polskiego Podtatrza będzie obowiązywać jeden, wspólny karnet - Tatry Super Ski. W skład nowego projektu wchodzi 14 stacji - w tym tak renomowane jak Białka Tatrzańska, Jurgów, Szymoszkowa czy Witów, a także spoza regionu - Mosorny Groń i Palenica w Szczawnicy. Łącznie narciarze będą mieć do dyspozycji na jednym karnecie 90 tras o łącznej długości prawie 50 km. Pomiędzy poszczególnymi stacjami ma też kursować darmowy (dla posiadaczy karnetu) skibus. No i kto powiedział, że górale nie potrafią się dogadać?
 • Onet 23.11.2018

    Powrót Do góry   


   
  DO STOWARZYSZENIA NALEŻĄ
   
  Bania Ski & Fun-Białka Tatrzańska
  Bartholet Maschinenbau AG
  Beskid-Spytkowice
  Base System Krzeszowice
  Centrum Narciarskie Nosal Zakopane
  Chyrowa-ski
  CS Poland Centrum-Sport Brenna
  Czarna Góra Stronie Śląskie
  Czarny Groń Andrychów
  Czorsztyn-Ski Kluszkowce
  Doppelmayr Polska
  GrapaSki Czarna Góra
  Harenda-Zakopane
  Henryk-Ski Krynica-Zdrój
  Hotel Arłamów Ustrzyki Dolne
  Jacnia Stacja Narciarska
  Jastrzębica SKI
  Kamianna Ski
  Kaniówka-Białka Tatrzańska
  Karpacz Ski Arena
  Kasina Ski
  KiczeraSki Puławy
  Kolej Gondolowa Jaworzyna Krynicka
  Kolej Linowa Czantoria Ustroń
  Kolorowa Karpacz
  Kompleks Zagroń Istebna
  Kotarz Arena Brenna
  Kotelnica Białczańska
  Koszałkowo-Wieżyca
  Leitner AG
  Maspex Wadowice
  Master Ski Tylicz
  Mieszko Zieleniec
  Nartraj Chrzanów
  Nartsport Rąblów
  Nartorama Zieleniec
  Nowa Osada Wisła
  Ośrodek Narciarski Niestachów
  Ośrodek Narciarski w Batorzu
  Patronik Jelenia Góra
  Pod Dziedzicem Gogołów
  Pod Starym Groniem Brenna
  Polana Sosny w Niedzicy
  Polana Szymoszkowa Zakopane
  Polczakówka-Ski Rabka Zdrój
  Polskie Koleje Linowe S.A.
  Prinoth Sp. z o.o.
  RBK&Partners Warszawa
  Rusiń-Ski Bukowina Tatrzańska
  Ryterski Raj Rytro
  Ski Arena Łysa Góra Jelenia Góra
  Skidata AG
  Słotwiny Arena Krynica-Zdrój
  Stacja Narciarska Cieńków Wisła
  Stacja Narciarska Czarnów
  Stacja Narciarska Długa Polana
  Stacja Narciarska Kamienica
  Stacja Narciarska Kazimierz
  Stacja Narciarska Lubinka
  Stacja Narciarska Pietkiewiczówka
  Stacja Narciarska Rybno
  Stacja Narciarska Soszów Wisła
  Stacja Narciarska Spalona
  Stacja Narciarska Stok Wisła Jawornik
  Stacja Narciarska Suche
  Stacja Narciarska Tylicz
  Stajkowa-Krościenko
  Stok Narciarski Bobliwo
  Stok Narciarski Parchatka
  Stok Narciarski w Przemyślu
  SudetyLift Szklarska Poręba
  Supersnow S.A.
  Szczyrk Mountain Resort
  Szklana Góra Ski Harbutowice
  Tatralift a.s.
  Winterpol Karpacz Biały Jar
  Winterpol Zieleniec
  Witów-Ski
  Wyciąg Cypisek Korbielów
  Wyciąg Narciarski na Kalatówkach
  Wyciągi Hotel&SPA Kocierz
  Wyciągi Narciarskie Diament Zieleniec
  Wyciągi Narciarskie Klepki Wisła
  Wyciągi Narciarskie Szopowe
  Złoty Groń Istebna


  NA SKRÓTY POLECAMY FIRMY WSPIERAJĄCE
   
    O Stowarzyszeniu

    Statut PSNiT

    Dołącz do nas

    Archiwum wiadomości

    Strefa wewnętrzna   
  ZOBACZ ARTYKUŁY FIRM WSPIERAJĄCYCH

     
  Copyright © 2015-2019   Polskie Stacje Narciarskie i Turystyczne