O Stowarzyszeniu Statut PSNiT Oferty firm Dołącz do nas Kontakt Strefa wewnętrzna

  Co nowego na polskich stokach w sezonie 2015/2016  

 
Polskie ośrodki narciarskie przygotowują się intensywnie do otwarcia sezonu zimowego 2015-16. Kilka z nich rozpocznie go z nowymi kolejkami i zmienioną infrastrukturą. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to narciarze w tym roku będą mogli skorzystać z 6 nowych wyciągów krzesełkowych.

To nieco mniej niż w poprzednich latach, ale na tle pozostałych krajów w naszej części Europy nasze stoki prezentują się coraz lepiej.


Zazwyczaj o tej porze roku informacje o największych inwestycjach narciarskich przychodziły zza południowej granicy. W sezonie 2015/16 na Słowacji nie powstanie praktycznie żadna nowa kolejka, a tymczasem u nas trwa modernizacja kolejnych ośrodków narciarskich. Prym wśród nich wiodą duże stacje narciarskie, ale także i w kilku mniejszych można liczyć na nowości.

Na pierwszym miejscu wymienić trzeba Białkę Tatrzańską, która jak co roku, nie tylko nie zapomina, że jest największym ośrodkiem narciarskim w Polsce, ale swoją pozycję stara się jeszcze umocnić. W tym roku na narciarzy będzie czekać kolejny, dziewiąty już w tej miejscowości, wyciąg krzesełkowy. Postawiony został na stokach Remiaszów Wierchu, w pobliżu terenu Kaniówka, chociaż należy do ośrodka Kotelnica.

Jest to identyczna kolejka do tej, która została postawiona w ubiegłym roku "po sąsiedzku", na Jankulakowskim Wierchu. Wyprzęgana, szybka kolej produkcji Doppelmayr, wyposażona w 6-osobowe krzesełka może przewieźć w ciągu godziny 3 tysiące narciarzy. Jej długość wynosi 900 metrów, a różnica wysokości ok. 150 metrów.

Narciarzy z pewnością ucieszy fakt, że jest to kolej o szybkim prowadzeniu liny, prędkość jazdy wyniesie ok. 5 m na sekundę. Siedziska wyposażone będą w osłony przeciwwietrzne (charakterystyczne "bubliny"), system podgrzewania siedzenia, a także specjalny mechanizm, który dopasowuje wysokość taśmy najazdowej do wysokości narciarza. Jest to patent, który przede wszystkim umożliwia bezpieczny transport najmłodszych narciarzy, poniżej 125 cm wzrostu. W sumie będzie to jedna z najnowocześniejszych kolejek krzesełkowych w Polsce - i co warto podkreślić - trzecia podobnego typu w Białce.

Oczywiście całość inwestycji to nie tylko budowa samej kolei, ale także wytyczenie szerokiej, długiej na prawie kilometr trasy zjazdowej. Trasa będzie oświetlona i zapewne doskonale naśnieżona, z czego Białka słynie. Naśnieżanie to nowoczesny, sterowany komputerowo system, z armatkami i oprogramowaniem produkcji firmy SuperSnow, pochodzącej się właśnie z Białki.

Nowa kolej powstała w tym roku w Beskidzie Małym, w ośrodku Czarny Groń niedaleko Andrychowa. Znany jest on wśród narciarzy i ekologów, ze sporu jaki toczył się wokół budowy kolejki 6-osobowej, położonej w górnej części stacji. Mimo trwających procesów kolej w tamtym roku (po pięciu latach od powstania) w końcu ruszyła, a cały spór powoli zmierza ku finałowi - obiekt zostanie zalegalizowany i najprawdopodobniej nie będzie musiało dojść do rozbiórki, która w obecnych warunkach przyniosłaby więcej szkody przyrodzie niż jej normalne funkcjonowanie w zakresie uzgodnionym przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska i właściciela stoku.

To nie tylko uruchomienie tej kolei jest nowością na Czarnym Groniu. W tym roku przybyło jej do towarzystwa drugie krzesełko, położone w dolnej części ośrodka, które zastąpi orczyk wywożący narciarzy do górnej kolejki. Jest to 4-osobowa kolej krzesełkowa produkcji Doppelmayra, o przepustowości 2400 osób na godzinę, długości około 600 metrów i różnicy poziomów ok. 150 metrów. Jednocześnie stoki w ośrodku zostały przeprofilowane i wyrównane, co zapewne przełoży się na jakość i wrażenia z jazdy.

W Tyliczu położonym niedaleko Krynicy, kilka lat temu powstała stacja narciarska Master Ski, która do tej pory dysponowała dwoma orczykami. W tym roku zbudowano tu 4-osobowy wyciąg firmy Doppelmayr, o długości ok. 600 metrów i różnicy poziomów ponad 100 metrów. Dzięki tej inwestycji wydłużeniu uległ stok, jednocześnie wytyczono też nowe trasy; ich łączna długość przekroczy 4 km. Oprócz tego część stoku została zamieniona w funpark dla najmłodszych - usypano z ziemi wzniesienia i przeszkody, a także ciekawy spiralny przejazd zakończony rurą.

Cały ośrodek ma charakter rodzinny, co świetnie wpisuje się w charakter całej miejscowości, która od kilku już lat kreuje się na miejsce familijne. Stacja Master-Ski znajduje się praktycznie w samym centrum miasteczka, a niedaleko stamtąd funkcjonuje drugie krzesełko w Tyliczu - w pobliskiej stacji narciarskiej TyliczSki. Istnienie dwóch stacji położonych blisko siebie i dysponujących krzesełkami daje szanse Tyliczowi na zaistnienie jako rodzinnej stacji narciarskiej w tej części Polski, mimo dużej konkurencji ze strony Krynicy czy Dwóch Dolin.

Pozostając jeszcze w Beskidach, przenieśmy się w ich zachodnią część. Już w ubiegłym roku rozpoczęto budowę nowej kolejki w Korbielowie na Buczynce. Jej otwarcie obiecywano już w ubiegłym sezonie, jednak nie doszło ono do skutku. Obecnie kanapa jest już ukończona i powinna ruszyć w najbliższym czasie. Jest to kolej produkcji słowackiej firmy Tatralift, wyprzęgana, 4-osobowa. Jej długość wynosi 1460 metrów, a różnica wysokości - ponad 300 metrów. Jest to już trzecie krzesełko na Pilsku (a czwarte w Korbielowie) - powoli ta narciarska góra odzyskuje należnej jej w hierarchii polskich ośrodków narciarskich miejsce.

W niedalekim Beskidzie Śląskim w tym sezonie nie powstanie żadna nowa kolej, ale trwa budowa nowej stacji narciarskiej w Szczyrku, na stokach Beskidu. Stoją już słupy i dolna stacja nowej 6-osobowej kanapy, która ma być oddana do użytku w grudniu 2016 roku.

Nową inwestycją może pochwalić się Zieleniec w Sudetach. W ubiegłym sezonie powstał tam nowoczesny Skyway Express, z 6-osobowymi kanapami i dwoma gondolami, a w tym roku stacja postawiła kolejną kolej. Jest ona położona w północnej części miejscowości, w miejscu, gdzie stały dwa orczyki ośrodka Mieszko.

Nowa inwestycja to 4-osobowe krzesełko produkcji słowackiej firmy Tatralift o długości 500 metrów i różnicy wysokości ok. 90 metrów. Nowy wyciąg będzie miał przepustowość około 2400 osób na godzinę. Jest to już piąta kolejka krzesełkowa w Zieleńcu, który po Białce Tatrzańskiej wyrasta na drugi największy w Polsce ośrodek narciarski.

Na koniec jeszcze tylko informacja, która z pewnością ucieszy mieszkańców północnej Polski. Nowa stacja narciarska powstanie w Mikołajkach przy hotelu Gołębiewski. Będzie to 4-osobowa kolejka krzesełkowa, postawiona na sztucznie usypanym stoku. Długość trasy ma wynieść ok. 700 metrów, a inwestycja powinna być ukończona w grudniu tego roku. Wygląda więc na to, że wyciągi stają się, obok aquaparków, nową specjalnością hoteli Gołębiewski - w ubiegłym roku bowiem w podobnej lokalizacji (przy hotelu) powstała 4-osobowa kolejka w Karpaczu.

Jak widać z tego krótkiego przeglądu - modernizacja polskich stacji narciarskich trwa w najlepsze. Pozostaje więc już tylko czekać na większe opady śniegu i otwarcie stoków.


Onet, 2015-12-05  Powrót Do góry   


 
DO STOWARZYSZENIA NALEŻĄ
 
Bania Ski & Fun-Białka Tatrzańska
Bartholet Maschinenbau AG
Beskid-Spytkowice
Base System Krzeszowice
Centrum Narciarskie Nosal Zakopane
Chyrowa-ski
CS Poland Centrum-Sport Brenna
Czarna Góra Stronie Śląskie
Czarny Groń Andrychów
Czorsztyn-Ski Kluszkowce
Doppelmayr Polska
GrapaSki Czarna Góra
Harenda-Zakopane
Henryk-Ski Krynica-Zdrój
Hotel Arłamów Ustrzyki Dolne
Jacnia Stacja Narciarska
Jastrzębica SKI
Kamianna Ski
Kaniówka-Białka Tatrzańska
Karpacz Ski Arena
Kasina Ski
KiczeraSki Puławy
Kolej Gondolowa Jaworzyna Krynicka
Kolej Linowa Czantoria Ustroń
Kolorowa Karpacz
Kompleks Zagroń Istebna
Kotarz Arena Brenna
Kotelnica Białczańska
Koszałkowo-Wieżyca
Leitner AG
Maspex Wadowice
Master Ski Tylicz
Mieszko Zieleniec
Nartraj Chrzanów
Nartsport Rąblów
Nartorama Zieleniec
Nowa Osada Wisła
Ośrodek Narciarski Niestachów
Ośrodek Narciarski w Batorzu
Patronik Jelenia Góra
Pod Dziedzicem Gogołów
Pod Starym Groniem Brenna
Polana Sosny w Niedzicy
Polana Szymoszkowa Zakopane
Polczakówka-Ski Rabka Zdrój
Polskie Koleje Linowe S.A.
Prinoth Sp. z o.o.
RBK&Partners Warszawa
Rusiń-Ski Bukowina Tatrzańska
Ryterski Raj Rytro
Ski Arena Łysa Góra Jelenia Góra
Skidata AG
Słotwiny Arena Krynica-Zdrój
Stacja Narciarska Cieńków Wisła
Stacja Narciarska Czarnów
Stacja Narciarska Długa Polana
Stacja Narciarska Kamienica
Stacja Narciarska Kazimierz
Stacja Narciarska Lubinka
Stacja Narciarska Pietkiewiczówka
Stacja Narciarska Rybno
Stacja Narciarska Soszów Wisła
Stacja Narciarska Spalona
Stacja Narciarska Stok Wisła Jawornik
Stacja Narciarska Suche
Stacja Narciarska Tylicz
Stajkowa-Krościenko
Stok Narciarski Bobliwo
Stok Narciarski Parchatka
Stok Narciarski w Przemyślu
SudetyLift Szklarska Poręba
Supersnow S.A.
Szczyrk Mountain Resort
Szklana Góra Ski Harbutowice
Tatralift a.s.
Winterpol Karpacz Biały Jar
Winterpol Zieleniec
Witów-Ski
Wyciąg Cypisek Korbielów
Wyciąg Narciarski na Kalatówkach
Wyciągi Hotel&SPA Kocierz
Wyciągi Narciarskie Diament Zieleniec
Wyciągi Narciarskie Klepki Wisła
Wyciągi Narciarskie Szopowe
Złoty Groń Istebna


NA SKRÓTY POLECAMY FIRMY WSPIERAJĄCE
 
  O Stowarzyszeniu

  Statut PSNiT

  Dołącz do nas

  Archiwum wiadomości

  Strefa wewnętrzna 
ZOBACZ ARTYKUŁY FIRM WSPIERAJĄCYCH

   
Copyright © 2015-2019   Polskie Stacje Narciarskie i Turystyczne