O Stowarzyszeniu Statut PSNiT Członkowie Oferty firm Dołącz do nas Kontakt Strefa wewnętrzna

  Co nowego w sezonie 2016/2017  

 


Kilka ostatnich łagodnych zim, jakie trapiły stacje narciarskie w naszym kraju przez ostatnie lata nie spowodowały jednak kryzysu w branży.
Na polskich stokach co roku powstają nowe kolejki krzesełkowe, a na tle sąsiednich państw Polska wyróżnia się nie tylko ilością inwestycji, ale także ich jakością. Przedstawiamy krótki przegląd nowości, jakie czekają na narciarzy w nadchodzącym sezonie w naszych górach.
W Polskich górach w tym roku powstanie sześć nowych kolei krzesełkowych, a będą także trwały prace nad jedną gondolą. W większości nowe kolejki prowadzić będą po śladach starych, wysłużonych kolei. Można więc spokojnie stwierdzić, że na polskich stokach również widać "dobrą zmianę"...

Przegląd inwestycji zacznijmy od Sudetów, gdzie miłośników białego szaleństwa czekają duże zmiany w Czarnej Górze (Kotlina Kłodzka). Ten jeden z największych i najlepszych ośrodków narciarskich w Polsce od pewnego czasu mocno inwestuje w infrastrukturę i naśnieżanie tras, które należą do najlepszych w Polsce. Do tej pory najsłabszym punktem całej stacji była stara, dwuosobowa kolejka (od niej zaczęła się budowa całego ośrodka), która nie spełniała już wymagań narciarzy, zwłaszcza biorąc pod wagę, że w sąsiednich stacjach powstawały ostatnio nowoczesne kanapy. Stąd decyzja o wymianie kolei na nową.

Będzie to produkt firmy Leitner, znanego włoskiego producenta kolei linowych. Nowa, 6-osobowa kanapa będzie wyposażona w osłony chroniące od wiatru i podgrzewane siedziska. Kolej ma mieć przepustowość 3000 osób na godzinę, 1358 m długości i 375 m różnicy poziomów - będzie przebiegać dokładnie śladem starej "Babci" (tak nazywała się stara kolejka). Nie trzeba chyba w tym miejscu wyjaśniać, jak bardzo zmieni się na plus komfort jazdy w całym ośrodku - do tej pory wjazd na górę zajmował kilkanaście minut - teraz spadnie do zaledwie kilku. Nowa kolej będzie nosić nazwę "Luxtorpeda".

Nowa, 6-osobowa kolej powstanie w tym roku także w Szczyrku. W tym sezonie ma być bowiem oddana do użytku nowa stacja narciarska Beskid Sport Arena, położona w bocznej dolince, kilka kilometrów od centrum miasta. Stacja budowana jest od kilku lat, ruszyć ma jednak dopiero w tym roku. Jest to całkowicie nowa wersja starego stoku na Beskidzie - jej główną osią będzie kolej 6-osobowa, z osłonami i podgrzewanymi siedzeniami.

Oprócz tego w ośrodku działać będzie orczyk i specjalny wyciąg dla dzieci. Docelowo narciarze mają mieć tu do dyspozycji sześć tras o łącznej powierzchni 15 hektarów, z których najdłuższa będzie mieć 1200 metrów długości, a jej atrakcją będzie 50-metrowy tunel umożliwiający bezkolizyjny przejazd pod trasą nr 5. W dalszej kolejności rozbudowy ośrodka mają być także uruchomione strome trasy z atestem FIS, umożliwiające rozgrywanie zawodów sportowych.

Stacja Beskid Sport Arena będzie jednym z najnowocześniejszych ośrodków narciarskich w Polsce. Stacja jest tez prekursorem na krajowym rynku w technice magazynowania śniegu - część śniegu wyprodukowanego w czasie prób systemu "przetrwała" całe lato i wykorzystana będzie do przygotowania tras na początku sezonu.

Nic nie zmieni się natomiast w tym sezonie w zakupionym przez słowacki TMR Szczyrkowskim Ośrodku Narciarskim. Prezes firmy, Bohus Hlavaty podczas odbytej niedawno konferencji prasowej w Warszawie, zapowiedział jednak oficjalnie, że wszystkie formalności zostały już dograne i budowa nowych kolei ruszy pełną parą w przyszłym roku.

Jeśli już poruszamy temat Szczyrku, narciarzy ucieszy z pewnością fakt, że Centralny Ośrodek Sportu potwierdził już, że w przyszłym roku na pewno powstanie nowa kolej linowa na Skrzycznem - będzie to identyczna, tylko nowocześniejsza kolej z tą, która wyjeżdża na szczyt góry.

Jeszcze jedna nowa kolejka krzesełkowa powstanie także w Wiśle. Budowę 4-osobowej kanapy, której otwarcie zapowiedziano na grudzień, finansuje Hotel Stok. Ośrodek położony tuż przy hotelu dysponuje trzema trasami zjazdowymi, dotychczas obsługiwanymi przez orczyki. Będzie to już siódme krzesełko w Wiśle, które wyraźnie chce się dobrze "przygotować" do rozbudowy konkurencyjnego Szczyrku.

Nowa kolej - tym razem gondolowa powstaje również na niedalekiej od Szczyrku Szyndzielni. Aż do 2017 roku trwać będzie tutaj budowa nowej kolei gondolowej na szczyt góry. Będzie to nowoczesna, szybka kolej firmy Doppelmayr, która pobiegnie śladem starej gondolki. Niestety - nie będzie ona zbyt przydatna dla narciarzy, od wielu lat bowiem trasy zjazdowe z Szyndzielni w dół nie są użytkowane ze względu na ochronę przyrody (Natura 2000), nie widać też żadnych perspektyw by sytuacja ta miała lec zmianie w najbliższym czasie.

Nowe inwestycje w tym roku zapowiedziano także w stacjach narciarskich na Śnieżnicy i w Słotwinach koło Krynicy, mających jednego właściciela (posiada on również Czarny Groń koło Andrychowa). Stacja na Śnieżnicy oficjalnie zmieniła nazwę na Kasina Ski, a wraz z nową nazwą rozpoczęła się budowa nowej kanapy, która pobiegnie dokładnie śladem starego 4-sobowego krzesełka. Będzie to nowoczesny wyciąg produkcji Doppelmayra (dokładnie taki sam jak na Czarnym Groniu), z pomarańczowymi osłonami i podgrzewanymi siedzeniami. Czas wjazdu na górę skróci się do zaledwie kilku minut.

Identyczna kolej zostanie postawiona także w stacji Słotwiny Arena. Zastąpi tam ona stare, wysłużone 3-osobowe krzesełko. Nowoczesna kolej z pomarańczowymi osłonami będzie mieć przepustowość 3000 osób na godzinę i znacznie podniesie komfort użytkowania stoku.

Warto też jeszcze dodać, że w samej Krynicy powstanie nowa kolej krzesełkowa w ośrodku Henryk. Jest to niewielki teren narciarski położony praktycznie w centrum kurortu. Kilka lat temu wybudowano tu 4-osobowe krzesełko, które w ubiegłym roku przedłużono. W tym roku kontynuowano wydłużanie stoków zjazdowych, budując następną kolej krzesełkową, także 4 osobową, która wyprowadza pod sam szczyt Krzyżowej Góry. W ten sposób powstała najdłuższa (oprócz Jaworzyny Krynickiej) trasa zjazdowa w Krynicy, która powinna wzbudzić duże zainteresowanie narciarzy.


Onet 22.12.2016

  Powrót Do góry   


 
DO STOWARZYSZENIA NALEŻĄ
 
Bania Ski & Fun-Białka Tatrzańska
Bartholet Maschinenbau AG
Beskid-Spytkowice
Base System Krzeszowice
Centrum Narciarskie Nosal Zakopane
Chyrowa-ski
CS Poland Centrum-Sport Brenna
Czarna Góra Stronie Śląskie
Czarny Groń Andrychów
Czorsztyn-Ski Kluszkowce
Doppelmayr Polska
Góra 4 Wiatrów Mrągowo
GrapaSki Czarna Góra
Harenda-Zakopane
Henryk-Ski Krynica-Zdrój
Jacnia Stacja Narciarska
Jastrzębica SKI
Kaniówka-Białka Tatrzańska
Kasina Ski
KiczeraSki Puławy
Kolej Gondolowa Jaworzyna Krynicka
Kolej Linowa Czantoria Ustroń
Kolorowa Karpacz
Kompleks Zagroń Istebna
Kotarz Arena Brenna
Kotelnica Białczańska
Koszałkowo-Wieżyca
Leitner AG
Maspex Wadowice
Master Ski Tylicz
Mieszko Zieleniec
MKL Karpacz
Nartraj Chrzanów
Nartsport Rąblów
Nartorama Zieleniec
Nowa Osada Wisła
Ośrodek Narciarski Niestachów
Ośrodek Narciarski w Batorzu
Patronik Jelenia Góra
Pod Dziedzicem Gogołów
Pod Starym Groniem Brenna
Polana Sosny w Niedzicy
Polana Szymoszkowa Zakopane
Polczakówka-Ski Rabka Zdrój
Polskie Koleje Linowe S.A.
RBK&Partners Warszawa
Rusiń-Ski Bukowina Tatrzańska
Ryterski Raj Rytro
Siepraw Ski
Ski Arena Łysa Góra Jelenia Góra
Skidata AG
Słotwiny Arena Krynica-Zdrój
Stacja Narciarska Cieńków Wisła
Stacja Narciarska Czarnów
Stacja Narciarska Długa Polana
Stacja Narciarska Kamianna
Stacja Narciarska Kamienica
Stacja Narciarska Kazimierz
Stacja Narciarska Koninki
Stacja Narciarska Lubinka
Stacja Narciarska Pietkiewiczówka
Stacja Narciarska Rybno
Stacja Narciarska Soszów Wisła
Stacja Narciarska Spalona
Stacja Narciarska Stok Wisła Jawornik
Stacja Narciarska Suche
Stacja Narciarska Tylicz
Stajkowa-Krościenko
Stok Narciarski Bobliwo
Stok Narciarski Parchatka
Stok Narciarski w Przemyślu
SudetyLift Szklarska Poręba
Supersnow S.A.
Szczyrk Mountain Resort
Szklana Góra Ski Harbutowice
Winterpol Karpacz Biały Jar
Winterpol Zieleniec
Witów-Ski
WOSiR Szelment
Wyciąg Cypisek Korbielów
Wyciąg Narciarski na Kalatówkach
Wyciągi Hotel&SPA Kocierz
Wyciągi Narciarskie Diament Zieleniec
Wyciągi Narciarskie Klepki Wisła
Wyciągi Narciarskie Szopowe
Złoty Groń Istebna


NA SKRÓTY POLECAMY FIRMY WSPIERAJĄCE
 
  O Stowarzyszeniu

  Statut PSNiT

  Czlonkowie

  Dołącz do nas

  Nasze konferencje

  Kontakt

  Archiwum wiadomości

  Strefa wewnętrzna
 
ZOBACZ ARTYKUŁY FIRM WSPIERAJĄCYCH


   
Copyright © 2015-2017   Polskie Stacje Narciarskie i Turystyczne