O Stowarzyszeniu Statut PSNiT Oferty firm Dołącz do nas Kontakt Strefa wewnętrzna

  Konferencja PSNiT 2016 - Czarna k/Ustrzyk Dolnych         Zobacz zdjęcia  


 


VIII Ogólnopolska Konferencja Polskich Stacji Narciarskich i Turystycznych odbyła się w dniach 13 - 15 czerwca 2016 r.

Tym razem spotkaliśmy się w Bieszczadach, w miejscowości Czarna, położonej na południe od Ustrzyk Dolnych.Naszą bazą było Centrum Konferencyjno Rekreacyjne PERŁA BIESZCZADÓW.

Przewodni temat konferencji to :

PARTNERSTWO PUBLICZNO - PRYWATNE FILAREM SKUTECZNEJ PROMOCJI POLSKIEJ ZIMY.

Po raz pierwszy w historii naszych konferencji, zrezygnowaliśmy z wystawiania sprzętu o dużych gabarytach. Firmy, posiadając niewielkie stoiska na sali konferencyjnej, uczestniczyły wspólnie z nami w obradach.

Pierwszy dzień Konferencji (poniedziałek) rozpoczęliśmy od prezentacji nowości, jakie mają do zaproponowania firmy współpracujące z PSNiT. Swoje prezentacje przedstawili: SUPERSNOW, BASE SYSTEM, BESKID SPORT ARENA, DEMAC LENKO, Kobiela Szczęsny Radcy Prawni Spółka Partnerska, TALIS Polska i weeCONOMY.
Prezentacje cieszyły się dużym zainteresowaniem, ponieważ dotyczyły bardzo ważnych spraw, jak: naśnieżanie i magazynowanie śniegu, podatki od nieruchomości, nowe technologie.

Wtorek - 14 czerwca , to oficjalne otwarcie VIII Ogólnopolskiej Konferencji branży narciarskiej, dokonane przez Panią Sekretarz Gminy Czarna Małgorzatę Bartnik - organizatora honorowego oraz Prezesa PSNiT Tomasza Patureja.

Na początek, zmierzyliśmy się z tematem barier prawnych hamujących rozwój polskiej turystyki zimowej. Poseł Ireneusz Raś - Przewodniczący Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Sejmu RP, zreferował działania, jakie były podejmowane w poprzedniej kadencji i jakie zamiary stoją przed Komisją w obecnej kadencji.
Minister Dawid Lasek, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki odniósł się do tych działań i od razu zaproponował robocze spotkanie, gdyż rozwiązanie naszych problemów stanowi dla Ministerstwa ważny temat.

Po tak nurtującym branżę temacie, przeszliśmy do zagadnień nieco lżejszych i napawających optymizmem.
Przedstawiliśmy 2 ośrodki z regionu, w którym gościliśmy: ośrodek Perła Bieszczadów i Stok Narciarski w Przemyślu. Miejsca te, mimo barier, sukcesywnie się rozwijają.

Kolejnym punktem konferencji, na który wszyscy czekali, był panel dyskusyjny dotyczący promocji polskiej zimy.
Panel był moderowany przez Grzegorza Sokolińskiego (LOT Szklarska Poręba), a brali w nim udział Minister Dawid Lasek i Wicedyrektor Jacek Janowski (POT, Departament Produktu Turystycznego i Współpracy Regionalnej).
Jego celem było zwrócenie uwagi na konieczność współpracy sektora publicznego (POT) z sektorem prywatnym - we wspólnym promowaniu polskiej zimy.
W wyniku dyskusji, pojawiały się idee stworzenia marki - polska zima i sposoby finansowania jej promocji. Wszystkie te pomysły należy przepracować i przedyskutować roboczo już teraz, latem.

Kolejny panel drugiego dnia konferencji dotyczył ewentualnej nowelizacji Ustawy o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich.
Tytułem wprowadzenia, Mecenas Dominika Rybicka-Kośla przedstawiła zakres obowiązków, jakie spoczywają na osobach prowadzących ośrodki narciarskie. W dyskusji brali między innymi udział Naczelnik TOPR Jan Krzysztof i Agnieszka Wargin, główny specjalista w Departamencie Ochrony Ludności i Zarządzania Kryzysowego MSW.
Panel poruszył temat definicji narciarstwa, ratownictwa narciarskiego, spraw ubezpieczeń czy też dopuszczania na trasach narciarskich innego sprzętu, poza nartami i snowboardami. Naszej dyskusji przysłuchiwał się poseł Bartosz Jóźwiak z Sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, który nie wykluczył możliwości nowelizacji ustawy.

Ostatni, merytoryczny punkt tego dnia Konferencji, to Walne Zebranie sprawozdawcze PSNiT, sprawnie prowadzone pod przewodnictwem Wiceprezesa PSNiT Dariusza Bojara.

Po godzinnym odpoczynku spotkaliśmy się na kolacji bankietowej, na którą dotarł, mimo pełnego dnia spotkań, poseł Wojciech Buczak, członek Komisji Infrastruktury Sejmu RP, któremu dziękujemy za chęć wysłuchania naszego środowiska w sprawie niejasności prawnych, powodujących w niektórych przypadkach, zaliczenie kolei i wyciągów do budowli a nie do urządzeń technicznych.

Ostatni dzień konferencji rozpoczął się prezentacją nowej wersji mobilnej aplikacji PSNiT – komunikat narciarski. Jerzy Adamski przedstawił poszczególne funkcje aplikacji, wskazując, że aplikacja może stać się nieodzownym narzędziem dla narciarzy, a dla nas bardzo dobrą platformą promocji polskiej zimy.

Następny wykład pobudzał nowe idee. Szymon Sikorski z firmy Publicon powiedział nam o nowinkach świata wirtualnego i o sposobie prowadzenia kampanii zimowych.

Ostatni panel konferencyjny stanowił bardzo ważny temat współpracy między jednostkami naukowymi a naszym środowiskiem. Mogliśmy wysłuchać o działaniach Katedry Transportu Linowego AGH poza granicami polski, jakie zreferował dr inż. Tomasz Rokita.
Dowiedzieliśmy się również o strukturze Katedry, ktorą przedstawił prof. dr hab. inż Jerzy Kwaśniewski.
Dwaj młodzi naukowcy dr inż. Tomasz Magiera oraz mgr inż. Paweł Kułaga opowiedzieli o weryfikacji zabezpieczeń na stokach narciarskich i o współpracy naszych ośrodków ze środowiskiem naukowym.

Po krótkim podsumowaniu, konferencja została oficjalnie zakończona.

Na stronie Konferencji, pod adresem: http://psnit-konf-2016.syskonf.pl/ dostępne są prezentacje przedstawione na konferencji oraz galeria wszystkich zdjęć w pełnej rozdzielczości.


16.06.2016


  Powrót Do góry   

 
DO STOWARZYSZENIA NALEŻĄ
 
Bania Ski & Fun-Białka Tatrzańska
Bartholet Maschinenbau AG
Beskid-Spytkowice
Base System Krzeszowice
Centrum Narciarskie Nosal Zakopane
Chyrowa-ski
CS Poland Centrum-Sport Brenna
Czarna Góra Stronie Śląskie
Czarny Groń Andrychów
Czorsztyn-Ski Kluszkowce
Doppelmayr Polska
GrapaSki Czarna Góra
Harenda-Zakopane
Henryk-Ski Krynica-Zdrój
Hotel Arłamów Ustrzyki Dolne
Jacnia Stacja Narciarska
Jastrzębica SKI
Kamianna Ski
Kaniówka-Białka Tatrzańska
Karpacz Ski Arena
Kasina Ski
KiczeraSki Puławy
Kolej Gondolowa Jaworzyna Krynicka
Kolej Linowa Czantoria Ustroń
Kolorowa Karpacz
Kompleks Zagroń Istebna
Kotarz Arena Brenna
Kotelnica Białczańska
Koszałkowo-Wieżyca
Leitner AG
Maspex Wadowice
Master Ski Tylicz
Mieszko Zieleniec
Nartraj Chrzanów
Nartsport Rąblów
Nartorama Zieleniec
Nowa Osada Wisła
Ośrodek Narciarski Niestachów
Ośrodek Narciarski w Batorzu
Patronik Jelenia Góra
Pod Dziedzicem Gogołów
Pod Starym Groniem Brenna
Polana Sosny w Niedzicy
Polana Szymoszkowa Zakopane
Polczakówka-Ski Rabka Zdrój
Polskie Koleje Linowe S.A.
Prinoth Sp. z o.o.
RBK&Partners Warszawa
Rusiń-Ski Bukowina Tatrzańska
Ryterski Raj Rytro
Ski Arena Łysa Góra Jelenia Góra
Skidata AG
Słotwiny Arena Krynica-Zdrój
Stacja Narciarska Cieńków Wisła
Stacja Narciarska Czarnów
Stacja Narciarska Długa Polana
Stacja Narciarska Kamienica
Stacja Narciarska Kazimierz
Stacja Narciarska Lubinka
Stacja Narciarska Pietkiewiczówka
Stacja Narciarska Rybno
Stacja Narciarska Soszów Wisła
Stacja Narciarska Spalona
Stacja Narciarska Stok Wisła Jawornik
Stacja Narciarska Suche
Stacja Narciarska Tylicz
Stajkowa-Krościenko
Stok Narciarski Bobliwo
Stok Narciarski Parchatka
Stok Narciarski w Przemyślu
SudetyLift Szklarska Poręba
Supersnow S.A.
Szczyrk Mountain Resort
Szklana Góra Ski Harbutowice
Tatralift a.s.
Winterpol Karpacz Biały Jar
Winterpol Zieleniec
Witów-Ski
Wyciąg Cypisek Korbielów
Wyciąg Narciarski na Kalatówkach
Wyciągi Hotel&SPA Kocierz
Wyciągi Narciarskie Diament Zieleniec
Wyciągi Narciarskie Klepki Wisła
Wyciągi Narciarskie Szopowe
Złoty Groń Istebna


NA SKRÓTY POLECAMY FIRMY WSPIERAJĄCE
 
  O Stowarzyszeniu

  Statut PSNiT

  Dołącz do nas

  Archiwum wiadomości

  Strefa wewnętrzna 
ZOBACZ ARTYKUŁY FIRM WSPIERAJĄCYCH

   
Copyright © 2015-2019   Polskie Stacje Narciarskie i Turystyczne