O Stowarzyszeniu Statut PSNiT Oferty firm Dołącz do nas Kontakt Strefa wewnętrzna

  Inwestycje narciarskie w Polsce na sezon 2014-2015  

  Zima zbliża się wielkimi krokami, a gestorzy stacji narciarskich rozpoczęli przygotowania do niej od nowych inwestycji.
W sezonie 2014/2015 nie możemy narzekać na to, że ośrodki narciarskie u nas zapomniały o rozwoju: buduje się dużo i w wielu miejscach.

Czy to zapowiedź udanej zimy? Oby tak było!Zieleniec

W rankingu nowych inwestycji trudno zdecydować, czy w tym roku pierwsze miejsce należy się Białce czy Zieleńcowi.
Właśnie w Zieleńcu powstaje sześcioosobowe krzesełko z zamykanymi osłonami, ale także z podróżującymi na tej samej linie wagonikami sześcioosobowej gondoli! Takiego wyciągu jeszcze w Polsce nie było.

Nowy wyciąg otrzyma nazwę Nartorama Skyway Express. Długość wyciągu wyniesie 780 metrów. Ciekawostką jest fakt, że będzie można skorzystać także z dwóch specjalnych gondoli - VIP i Cafe, w których podczas jazdy serwowane będą posiłki i napoje!

Przy wyciągu powstanie aż pięć nowych tras: czerwona Serpentina (1000 metrów długości); czerwona Alpina (950 metrów długości); Crazy Run - pod wyciągiem - trasa freeridowa, trudna (długość 810 metrów); niebieska Z Masarykovej (2050 metrów długości) i zielona Spacerowa (2800 metrów długości). Do wymienionej już Masarykovej Chaty, która leży po czeskiej stronie granicy dowiezie gości nowy "tranzytowy" wyciąg talerzykowy.

Dla odwiedzających Zieleniec mamy jeszcze jedną świetną wiadomość: od sezonu narciarskiego 2014-2015 na wszystkich 24 wyciągach obowiązywać będzie wspólny karnet!

Białka Tatrzańska - Kotelnica

Aż dwa nowe wyciągi powstają w Białce Tatrzańskiej, która już i tak należy do zdecydowanych liderów wśród rodzimych stacji narciarskich zarówno pod względem infrastruktury jak i popularności ośrodka ulokowanego na stokach Kotelnicy, Bani i Kaniówki. Właściciele stacji tym razem zainwestowali w aż dwie nowe sześcioosobowe kanapy, co jest ewenementem w naszych górach. Pierwsza z nowych "szóstek" otrzyma na planie stacji numer VIII i będzie wjeżdżała na Jankulakowski Wierch. Długość wyciągu wyniesie 790 metrów. Kanapa zostanie oddana do użytku w grudniu.

Druga "szóstka" otrzyma numer IX i nazwę Remiaszów, a wjeżdżać będzie na Wysoki Wierch. Długość wyciągu to 900 metrów. Zgodnie z planami wyciąg ma być otwarty w styczniu. Przy obu krzesełkach powstaną oczywiście nowe trasy. To już niemal ostatnie inwestycje, które mają doprowadzić do połączenia wyciągami i trasami Kotelnicy z Kaniówką! Dzięki temu w Białce powstanie prawdziwa huśtawka narciarska! Warto dodać, że oba nowe wyciągi mają zamykane osłony i podgrzewane siedzenia, a wykonawcą jest firma Dopellmayr.

To nie koniec nowości w Białce: na grzbiecie Kotelnicy, pomiędzy Kotelnicą a Jankulakowskim Wierchem, powstaną trzy trasy biegowe o długości odpowiednio: 1,5 km; 3 km i 4,5 km.

Bukowina Tatrzańska - Rusiń-Ski

Konsekwentnie swoją infrastrukturę rozbudowuje także Bukowina Tatrzańska. W ośrodku Rusiń-Ski powstaje 6-osobowa kanapa z osłonami francuskiej firmy Bartholet. Będzie to najbardziej przepustowy wyciąg na stoku. Do tej pory stacja Rusiń-Ski dysponowała czteroosobową kanapą, dwoma orczykami i wyciągiem dla dzieci.

Czarny Groń

Przenosimy się w okolice Andrychowa do Beskidu Małego, a konkretnie do stacji Czarny Groń. Również tutaj postanowiono zainwestować w nowoczesne sześcioosobowe krzesełko. Do tej pory stacja oferowała dwa orczyki i jeden wyciąg linowy. Nowa kanapa będzie liczyła 600 metrów, dzięki czemu zostanie przedłużona niebieska trasa nr 2.

Krynica Zdrój - Henryk Ski

Przechodzimy teraz do inwestycji w krzesełka czteroosobowe. Właśnie takie budowane jest w Krynicy Zdroju na popularnym stoku Henryk, położonym na stoku Krzyżowej. Długość krzesełka wyniesie 420 metrów. Do tej pory główny stok stacji obsługiwały dwa orczyki.

To jednak nie koniec!
Zarządcy stacji wydłużyli długość stoku o 200 metrów poprzez wybudowanie wiaduktu nad ulicą Zamkową. To prawdziwy ewenement w skali naszego kraju! W tym sezonie położona w centrum Krynicy trasa będzie liczyć 650 metrów długości. Docelowo stok zostanie przedłużony na sam wierzchołek Krzyżowej Góry (jest już zgoda na wylesienie) i liczyć będzie 1300 metrów długości.

Korbielów - Pilsko

W stacji narciarskiej na Pilsku także trwają przygotowania do sezonu. Powstaje tutaj czteroosobowe krzesełko, które dolną stację będzie miało przy Jontku, a górną aż na Buczynce. Całkowita długość wyciągu wyniesie 1450 metrów! Producentem wyciągu jest firma Tatralift. Będzie to jeden z najdłuższych tego typu wyciągów w Polsce. Do tej pory stok był obsługiwany przez system orczyków. Ponadto stojące już w dolnej części stoki czteroosobowe krzesełko zostało zmodyfikowane i poprawione.

Kluszkowce - Czorsztyn Ski

Popularna stacja narciarska Czorsztyn Ski w Kluszkowcach konsekwentnie rozbudowuje swoją ofertę. Już w 2015 roku do użytku zostanie nowy wyciąg orczykowy firmy Tatrapoma o długości 500 metrów. Przy tej okazji powstanie także nowa niebieska trasa.

Szczyrk

Ostatnia informacja z Polski nie dotyczy co prawda nowych wyciągów, ale i tak wydaje się być przełomowa. Wszystko wskazuje na to, że w największej polskiej stacji narciarskiej, czyli w Szczyrku w nadchodzącym sezonie będzie można jeździć na nartach korzystając z jednego - wspólnego karnetu!

Rozmowy między przedstawicielami Centralnego Ośrodka Sportu, do którego należą wyciągi na Skrzycznem a spółką Tatry Mountain Resort, która w marcu 2014 kupiła 97% akcji Szczyrkowskiego Ośrodka Narciarskiego (Czyrna - Solisko) idą w kierunku ustalenia szczegółów wspólnego rozliczania wpływów ze sprzedaży. Byłby to milowy krok w "uwspółcześnieniu" oferty narciarskiej Szczyrku. Warto przypomnieć, że słowacki TMR zadeklarował kwotę 30 milionów Euro, którą w najbliższych latach chce wydać na modernizację SON. Poza wspólnym karnetem i nowymi wyciągami czekamy także na darmowe parkingi...


Jacek Trzemżalski, Onet 21.11.2014  Powrót Do góry   

 
DO STOWARZYSZENIA NALEŻĄ
 
Bania Ski & Fun-Białka Tatrzańska
Bartholet Maschinenbau AG
Beskid-Spytkowice
Base System Krzeszowice
Centrum Narciarskie Nosal Zakopane
Chyrowa-ski
CS Poland Centrum-Sport Brenna
Czarna Góra Stronie Śląskie
Czarny Groń Andrychów
Czorsztyn-Ski Kluszkowce
Doppelmayr Polska
GrapaSki Czarna Góra
Harenda-Zakopane
Henryk-Ski Krynica-Zdrój
Hotel Arłamów Ustrzyki Dolne
Jacnia Stacja Narciarska
Jastrzębica SKI
Kamianna Ski
Kaniówka-Białka Tatrzańska
Karpacz Ski Arena
Kasina Ski
KiczeraSki Puławy
Kolej Gondolowa Jaworzyna Krynicka
Kolej Linowa Czantoria Ustroń
Kolorowa Karpacz
Kompleks Zagroń Istebna
Kotarz Arena Brenna
Kotelnica Białczańska
Koszałkowo-Wieżyca
Leitner AG
Maspex Wadowice
Master Ski Tylicz
Mieszko Zieleniec
Nartraj Chrzanów
Nartsport Rąblów
Nartorama Zieleniec
Nowa Osada Wisła
Ośrodek Narciarski Niestachów
Ośrodek Narciarski w Batorzu
Patronik Jelenia Góra
Pod Dziedzicem Gogołów
Pod Starym Groniem Brenna
Polana Sosny w Niedzicy
Polana Szymoszkowa Zakopane
Polczakówka-Ski Rabka Zdrój
Polskie Koleje Linowe S.A.
Prinoth Sp. z o.o.
RBK&Partners Warszawa
Rusiń-Ski Bukowina Tatrzańska
Ryterski Raj Rytro
Ski Arena Łysa Góra Jelenia Góra
Skidata AG
Słotwiny Arena Krynica-Zdrój
Stacja Narciarska Cieńków Wisła
Stacja Narciarska Czarnów
Stacja Narciarska Długa Polana
Stacja Narciarska Kamienica
Stacja Narciarska Kazimierz
Stacja Narciarska Lubinka
Stacja Narciarska Pietkiewiczówka
Stacja Narciarska Rybno
Stacja Narciarska Soszów Wisła
Stacja Narciarska Spalona
Stacja Narciarska Stok Wisła Jawornik
Stacja Narciarska Suche
Stacja Narciarska Tylicz
Stajkowa-Krościenko
Stok Narciarski Bobliwo
Stok Narciarski Parchatka
Stok Narciarski w Przemyślu
SudetyLift Szklarska Poręba
Supersnow S.A.
Szczyrk Mountain Resort
Szklana Góra Ski Harbutowice
Tatralift a.s.
Winterpol Karpacz Biały Jar
Winterpol Zieleniec
Witów-Ski
Wyciąg Cypisek Korbielów
Wyciąg Narciarski na Kalatówkach
Wyciągi Hotel&SPA Kocierz
Wyciągi Narciarskie Diament Zieleniec
Wyciągi Narciarskie Klepki Wisła
Wyciągi Narciarskie Szopowe
Złoty Groń Istebna


NA SKRÓTY POLECAMY FIRMY WSPIERAJĄCE
 
  O Stowarzyszeniu

  Statut PSNiT

  Dołącz do nas

  Archiwum wiadomości

  Strefa wewnętrzna 
ZOBACZ ARTYKUŁY FIRM WSPIERAJĄCYCH

   
Copyright © 2015-2019   Polskie Stacje Narciarskie i Turystyczne