O Stowarzyszeniu Statut PSNiT Oferty firm Dołącz do nas Kontakt Strefa wewnętrzna

  Apel w sprawie przywrócenia prac legislacyjnych nad prawem górskim.  

 
NOWY TARG. Z apelem o przywrócenie prac legislacyjnych nad "prawem górskim" chcą zwrócić się radni do parlamentarzystów. Innych samorządowców proszą o poparcie inicjatywy ustanowienia nowego prawa,  które nie będzie ograniczać się do zawłaszczania i wykorzystywania prywatnych nieruchomości.

Rozwiązanie oparte ma być na służebności gruntowej, systemie odszkodowań i dopłat.- Powinno uwzględniać poszanowanie własności prywatnej, ochronę środowiska przyrodniczego oraz aspekty wzrostu gospodarczego - tłumaczył podczas spotkania z radnymi z miejskiej Komisji Sportu, Turystyki i Promocji Marcin Ozorowski. Doradca Burmistrza d/s realizacji strategii rozwoju miasta jest autorem tekstu.

Apel skierowany jest do parlamentarzystów podhalańskich - senatora Stanisława Hodorowicza, posłów Anny Paluch, Andrzeja Guta-Mostowego i Edwarda Siarki, Komisji Sejmowej Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, Podkomisji Stałej Sejmu ds Turystyki, Sejmiku Województwa Małopolskiego, Powiatów Nowotarskiego, Tatrzańskiego i Limanowskiego oraz gmin tworzących te powiaty, a także do Stowarzyszenia Polskie Stacje Narciarskie i Turystyczne.

Jak tłumaczy Marcin Ozorowski: - Jest odpowiednia pora na takie działania. Mamy stanowisko polityczne ministra Andrzeja Biernata (chodzi o zapowiedź ministra sportu o wprowadzenia "prawa śniegu" - przyp. red.), mamy też początek sezonu narciarskiego.

Przypomina, że podejmowanie wcześniej próby wprowadzenia "prawa śniegu" były nieskuteczne. Formuła wykorzystania prywatnych gruntów biegnących przy nartostradach czy trasach turystycznych oparta na wywłaszczeniach czy zarabianiu na cudzej własności wywoływała protesty właścicieli gruntów. Teraz chodzi o to, by kwestia korzystania ze stoków była oparta na poszanowaniu prywatnej własności. Radni z Komisji Sportu poparli apel jednogłośnie. Tekst ten będzie jeszcze poddany pod opinię całej Rady Miasta.

Oto jego treść:

APEL w sprawie przywrócenia prac legislacyjnych nad prawem górskim

Od wielu lat samorządy funkcjonujące na terenach górskich oczekują na regulacje prawne, które umożliwiłyby wykorzystanie nieruchomości usytuowanych wzdłuż szlaków narciarskich na potrzeby rozwoju infrastruktury turystycznej. Dla wielu bowiem regionów Polski, będących naturalnym zasobem walorów przyrodniczych i kulturowych, rozwiązania te stanowią gospodarczą konieczność. Bez nich niemożliwa będzie realizacja wyznaczonych celów strategicznych zapisanych w dokumentach określających wyzwania na lata 2012-2020. Sama Strategia Województwa Małopolskiego również takie zadania wytycza dla Subregionu Podhalańskiego i Sądeckiego, ponieważ posiadają one bezsprzeczny potencjał do wszechstronnego rozwoju lokalnych społeczności.

Nowe prawo, które nie może ograniczać się do zawłaszczania i wykorzystania nieruchomości dla potrzeb użytkowania i rozwoju infrastruktury narciarskiej powinno uwzględniać poszanowanie własności prywatnej, ochronę środowiska przyrodniczego oraz aspekty wzrostu gospodarczego. Mamy nadzieję, że istnieje możliwość rozwiązań opartych na instytucjonalnej służebności gruntowej, systemie odszkodowań i dopłat w obszarach górskich. Przykładem są tutaj funkcjonujące zasady w innych krajach europejskich, choćby we Francji czy Austrii, które wypracowały i udoskonaliły rozwiązania, zapewniające dynamiczny rozwój obszarów w dużej mierze utrzymujących się z usług turystyczno-rekreacyjnych. Nie ukrywamy, że chcielibyśmy wykorzystać tę szansę w najbliższej perspektywie, biorąc pod uwagę także aplikację olimpijską - Kraków 2022. Brak uregulowań blokuje nie tylko rozwój bazy turystycznej, infrastruktury rekreacyjnej ale przeszkadza w uruchomieniu koła zamachowego gospodarki a tym samym pokaźnych wpływów do poszczególnych budżetów jednostek samorządów terytorialnych i budżetu państwa.

Dlatego biorąc pod uwagę sumę zdobytych doświadczeń w ostatniej dekadzie, przeprowadzone konsultacje, codzienną praktykę branżowych podmiotów organizujących narciarstwo, obawy przeciwników i troskę samorządowców, a nade wszystko politykę Ministerstwa Sportu i Turystyki zwracamy się do zainteresowanych samorządów o poparcie tej inicjatywy, a parlamentarzystów o ponowne przystąpienie do prac legislacyjnych w przedmiotowej sprawie.

Przypominamy także wytyczne rządu określone w dokumencie pt.: "Kierunki rozwoju turystyki do 2015 roku", w którym jednoznacznie zostały określone założenia i definicja turystyki, rozumianej jako dziedzina ściśle powiązana z wieloma procesami rozwoju społeczno-gospodarczego. W dokumencie tym czytamy o "zobowiązaniu Rządu RP, mającym na celu harmonijny i zrównoważony rozwój sektora turystycznego w Polsce, ale wskazującym także działania, w których realizację powinny być zaangażowane wszystkie podmioty działające na rzecz rozwoju turystyki, np. jednostki samorządu terytorialnego, organizacje pozarządowe, przedsiębiorcy, organizacje branżowe, środowisko naukowe. Wychodząc zatem naprzeciw oczekiwaniom o zaangażowaniu samorządu terytorialnego w budowaniu mocnego sektora turystycznego apelujemy o poważne wzmocnienie tejże turystyki poprzez rozwiązania legislacyjne jak przykładowe "prawo śniegu" czy szerzej "prawo górskie". Wówczas ustawa ta stanie się ważnym narzędziem społeczno-gospodarczego rozwoju regionów Sudetów, Beskidów, Tatr, Pienin i Bieszczad.


Podhale24.pl 09.12.2013  Powrót Do góry   
 
DO STOWARZYSZENIA NALEŻĄ
 
Bania Ski & Fun-Białka Tatrzańska
Bartholet Maschinenbau AG
Beskid-Spytkowice
Base System Krzeszowice
Centrum Narciarskie Nosal Zakopane
Chyrowa-ski
CS Poland Centrum-Sport Brenna
Czarna Góra Stronie Śląskie
Czarny Groń Andrychów
Czorsztyn-Ski Kluszkowce
Doppelmayr Polska
GrapaSki Czarna Góra
Harenda-Zakopane
Henryk-Ski Krynica-Zdrój
Hotel Arłamów Ustrzyki Dolne
Jacnia Stacja Narciarska
Jastrzębica SKI
Kamianna Ski
Kaniówka-Białka Tatrzańska
Karpacz Ski Arena
Kasina Ski
KiczeraSki Puławy
Kolej Gondolowa Jaworzyna Krynicka
Kolej Linowa Czantoria Ustroń
Kolorowa Karpacz
Kompleks Zagroń Istebna
Kotarz Arena Brenna
Kotelnica Białczańska
Koszałkowo-Wieżyca
Leitner AG
Maspex Wadowice
Master Ski Tylicz
Mieszko Zieleniec
Nartraj Chrzanów
Nartsport Rąblów
Nartorama Zieleniec
Nowa Osada Wisła
Ośrodek Narciarski Niestachów
Ośrodek Narciarski w Batorzu
Patronik Jelenia Góra
Pod Dziedzicem Gogołów
Pod Starym Groniem Brenna
Polana Sosny w Niedzicy
Polana Szymoszkowa Zakopane
Polczakówka-Ski Rabka Zdrój
Polskie Koleje Linowe S.A.
Prinoth Sp. z o.o.
RBK&Partners Warszawa
Rusiń-Ski Bukowina Tatrzańska
Ryterski Raj Rytro
Ski Arena Łysa Góra Jelenia Góra
Skidata AG
Słotwiny Arena Krynica-Zdrój
Stacja Narciarska Cieńków Wisła
Stacja Narciarska Czarnów
Stacja Narciarska Długa Polana
Stacja Narciarska Kamienica
Stacja Narciarska Kazimierz
Stacja Narciarska Lubinka
Stacja Narciarska Pietkiewiczówka
Stacja Narciarska Rybno
Stacja Narciarska Soszów Wisła
Stacja Narciarska Spalona
Stacja Narciarska Stok Wisła Jawornik
Stacja Narciarska Suche
Stacja Narciarska Tylicz
Stajkowa-Krościenko
Stok Narciarski Bobliwo
Stok Narciarski Parchatka
Stok Narciarski w Przemyślu
SudetyLift Szklarska Poręba
Supersnow S.A.
Szczyrk Mountain Resort
Szklana Góra Ski Harbutowice
Tatralift a.s.
Winterpol Karpacz Biały Jar
Winterpol Zieleniec
Witów-Ski
Wyciąg Cypisek Korbielów
Wyciąg Narciarski na Kalatówkach
Wyciągi Hotel&SPA Kocierz
Wyciągi Narciarskie Diament Zieleniec
Wyciągi Narciarskie Klepki Wisła
Wyciągi Narciarskie Szopowe
Złoty Groń Istebna


NA SKRÓTY POLECAMY FIRMY WSPIERAJĄCE
 
  O Stowarzyszeniu

  Statut PSNiT

  Dołącz do nas

  Archiwum wiadomości

  Strefa wewnętrzna 
ZOBACZ ARTYKUŁY FIRM WSPIERAJĄCYCH

   
Copyright © 2015-2019   Polskie Stacje Narciarskie i Turystyczne