O Stowarzyszeniu Statut PSNiT Oferty firm Dołącz do nas Kontakt Strefa wewnętrzna

  Kolejka na Kasprowy Wierch ma już 80 lat!  


Kolej linowa na Kasprowy Wierch jest symbolem Zakopanego dla ponad połowy Polaków i jedną z największych atrakcji turystycznych miasta - wynika z badania "Opinie Polaków o atrakcjach polskich gór" przeprowadzonego z okazji osiemdziesiątego jubileuszu powstania kolejki.

Aż 75 procent ankietowanych chciałoby wjechać kolejką na Kasprowy Wierch podczas pobytu w Zakopanem.15 marca 1936 r., po 227 dniach budowy, na Kasprowy Wierch dotarł wagonik pierwszej kolei linowej w Polsce. Koszty jej budowy przekroczyły 3,5 mln przedwojennych złotych, ale zwróciły się już po trzech latach - w 1939 r. Choć pierwszy wagonik był zdecydowanie mniejszy niż współczesny, w ciągu pierwszego roku działania na szczyt Kasprowego wjechało nim aż 165 tys. osób. 80 lat od powstania kolej linowa nadal cieszy się ogromną popularnością wśród turystów - wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRIS).

W odpowiedzi na pytanie "Jaka atrakcja turystyczna kojarzy się Panu/i z Zakopanem?" co czwarty ankietowany (23,7 proc.) wskazał właśnie Kasprowy Wierch. Większą atrakcją turystyczną miasta okazały się jedynie szlaki górskie (35 proc. wskazań). Inne odpowiedzi dotyczyły skoczni narciarskiej (22,1 proc.), Muzeum Tatrzańskiego (5,3 proc.), Krupówek (4,0 proc.), Gubałówki (3,7 proc.), Morskiego Oka (2,5 proc.) oraz generalnie narciarstwa (1,3 proc.).

- O ośrodkach Polskich Kolei Linowych słyszało prawie dziewięciu na dziesięciu zapytanych. Trzech na czterech respondentów, którzy znają PKL deklaruje, że choć raz w życiu korzystali z naszych kolei górskich. To w dużej mierze zasługa naszego najważniejszego i najstarszego ośrodka na Kasprowym Wierchu - mówi Patryk Białokozowicz, członek zarządu PKL ds. sprzedaży i marketingu.

Dla co trzeciego ankietowanego (30,9 proc.) koleje linowe są główną atrakcją polskich gór. Zdecydowana większość badanych (81,6 proc.). chciałaby skorzystać z tej atrakcji mając taką możliwość. Innego zdania było jedynie 15 proc. pytanych. Motywacją do wycieczki koleją górską jest przede wszystkim chęć zobaczenia pięknych widoków (62,4 proc. wskazań), a w dalszej kolejności wygoda i lenistwo (12,9 proc. odpowiedzi), atrakcyjność turystyczna (10,7 proc.), możliwość odpoczynku (5,1 proc.) i zamiłowanie do gór (4,5 proc.).

Z podróży koleją linową najchętniej skorzystaliby młodsi badani (85 proc. ankietowanych w wieku 18-24, 90 proc. osób w wieku 25-34 i 89 proc. w grupie wiekowej 35-44 lata). Odsetek osób, zainteresowanych takiego rodzaju wycieczką jest niższy wśród starszych ankietowanych, ale i tak utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie - przejażdżką koleją zainteresowanych jest 85 proc. osób w wieku 45-54, 73 proc. badanych w wieku 55-64 i 69 proc. w wieku 65 lat i więcej).

- Chcemy rozwijać ośrodek na Kasprowym Wierchu w zrównoważony sposób, z poszanowaniem przyrody Tatrzańskiego Parku Narodowego, by nadal cieszył się tak ogromnym zainteresowaniem turystów. Zmiany zainaugurujemy na 80-lecie, tak by każdy Polak niezależnie od wieku mógł poczuć magię, historię i symbolikę miejsca, od którego zaczęła się historia PKL - mówi Patryk Białokozowicz z PKL.

Od dziś na Kasprowym Wierchu turyści będą mogli poznawać niesamowitą historię kolei linowej i zrozumieć w jaki sposób działa, korzystając z interaktywnej wystawy zorganizowanej w holu stacji górnej. Jej ważnym elementem będzie ekspozycja poświęcona Ojcu Świętemu, Janowi Pawłowi II. Obchody rocznicy kolei na Kasprowy Wierch potrwają cały rok. W ich trakcie w największych miastach Polski (Łódź, Kraków, Poznań, Warszawa, Sopot i inne) ustawiony zostanie interaktywny wagonik PKL, który z pomocą gogli VR zabierze odwiedzających w niesamowitą górską podróż. Innymi atrakcjami będą m.in. wystawy plenerowe, zawody w narciarstwie alpejskim No limit na najdłuższej w Polsce trasie gigantowej oraz program edukacyjny dla młodzieży, który PKL zorganizowały wspólnie z Tatrzańskim Parkiem Narodowym.


PKL 15.03.2016  Powrót Do góry   


 
DO STOWARZYSZENIA NALEŻĄ
 
Bania Ski & Fun-Białka Tatrzańska
Bartholet Maschinenbau AG
Beskid-Spytkowice
Base System Krzeszowice
Centrum Narciarskie Nosal Zakopane
Chyrowa-ski
CS Poland Centrum-Sport Brenna
Czarna Góra Stronie Śląskie
Czarny Groń Andrychów
Czorsztyn-Ski Kluszkowce
Doppelmayr Polska
GrapaSki Czarna Góra
Harenda-Zakopane
Henryk-Ski Krynica-Zdrój
Hotel Arłamów Ustrzyki Dolne
Jacnia Stacja Narciarska
Jastrzębica SKI
Kamianna Ski
Kaniówka-Białka Tatrzańska
Karpacz Ski Arena
Kasina Ski
KiczeraSki Puławy
Kolej Gondolowa Jaworzyna Krynicka
Kolej Linowa Czantoria Ustroń
Kolorowa Karpacz
Kompleks Zagroń Istebna
Kotarz Arena Brenna
Kotelnica Białczańska
Koszałkowo-Wieżyca
Leitner AG
Maspex Wadowice
Master Ski Tylicz
Mieszko Zieleniec
Nartraj Chrzanów
Nartsport Rąblów
Nartorama Zieleniec
Nowa Osada Wisła
Ośrodek Narciarski Niestachów
Ośrodek Narciarski w Batorzu
Patronik Jelenia Góra
Pod Dziedzicem Gogołów
Pod Starym Groniem Brenna
Polana Sosny w Niedzicy
Polana Szymoszkowa Zakopane
Polczakówka-Ski Rabka Zdrój
Polskie Koleje Linowe S.A.
Prinoth Sp. z o.o.
RBK&Partners Warszawa
Rusiń-Ski Bukowina Tatrzańska
Ryterski Raj Rytro
Ski Arena Łysa Góra Jelenia Góra
Skidata AG
Słotwiny Arena Krynica-Zdrój
Stacja Narciarska Cieńków Wisła
Stacja Narciarska Czarnów
Stacja Narciarska Długa Polana
Stacja Narciarska Kamienica
Stacja Narciarska Kazimierz
Stacja Narciarska Lubinka
Stacja Narciarska Pietkiewiczówka
Stacja Narciarska Rybno
Stacja Narciarska Soszów Wisła
Stacja Narciarska Spalona
Stacja Narciarska Stok Wisła Jawornik
Stacja Narciarska Suche
Stacja Narciarska Tylicz
Stajkowa-Krościenko
Stok Narciarski Bobliwo
Stok Narciarski Parchatka
Stok Narciarski w Przemyślu
SudetyLift Szklarska Poręba
Supersnow S.A.
Szczyrk Mountain Resort
Szklana Góra Ski Harbutowice
Tatralift a.s.
Winterpol Karpacz Biały Jar
Winterpol Zieleniec
Witów-Ski
Wyciąg Cypisek Korbielów
Wyciąg Narciarski na Kalatówkach
Wyciągi Hotel&SPA Kocierz
Wyciągi Narciarskie Diament Zieleniec
Wyciągi Narciarskie Klepki Wisła
Wyciągi Narciarskie Szopowe
Złoty Groń Istebna


NA SKRÓTY POLECAMY FIRMY WSPIERAJĄCE
 
  O Stowarzyszeniu

  Statut PSNiT

  Dołącz do nas

  Archiwum wiadomości

  Strefa wewnętrzna 
ZOBACZ ARTYKUŁY FIRM WSPIERAJĄCYCH

   
Copyright © 2015-2019   Polskie Stacje Narciarskie i Turystyczne